Autor: Rivo Sarapik • 21. juuli 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tallinn: müügimaksu saab tagasi vähem deklareerides

Tallinna Ettevõtlusamet esitas vastulause eile portaalis raamatupidaja.ee ilmunud advokaadibüroo SORAINEN soovitusele nõuda büroo hinnangul seadustega vastuolus oleva müügimaksu tagastust. Ameti teatel saab müügimaksu tagasi taotleda andmeid korrigeerides ja deklareeritut vähendades.

Tallinna Ettevõtlusameti kommentaar:

Müügimaksu määruses on määratletud nii maksukohustuslane kui ka maksuobjekt, seega on määratletud see, kellele ning millistele kaupadele/teenustele müügimaks kohaldub.

Põhimõte, et müügimaksu makstakse tegevuskohtade järgselt, tuleneb kohalike maksude seadusest (§ 8 lg 1). Tegevuskoha ja selle kaudu toimuva ettevõtluse määratlemise teemal on linnavalitsus maksumaksjatele jaganud selgitusi telefoni teel, tasuta infopäevadel ning vastustena kirjalikele järelepärimistele. Kõik need võimalused täiendava informatsiooni saamiseks ja üheskoos lahenduse leidmiseks on jätkuvalt olemas.

Maksukohustuslaste pöördumiste arv maksuhalduri poole on vähenenud minimaalseks ning ühtlasi on vähenenud huvi teabepäevade vastu – eeltoodu kinnitab, et esialgu võõrana ning arusaamatuna tunduva maksu arvestamine ei valmista maksumaksjale ületamatuid raskusi.

Artiklis on mainitud e-kaubanduse mõistet, mis on seadustes üsnagi pealiskaudselt reguleeritud. E-kaubanduse mõiste lahtimõtestamisel tuleb põhiliselt lähtuda kaubandustegevuse seaduses toodud definitsioonist ja võlaõigusseaduses sätestatud arvutivõrgu abil lepingu sõlmimise erisustest.

Esimese kohaselt on e-kaubandus kauba või teenuse müügiks pakkumine ja müük internetis ilma osapoolte üheaegse füüsilise kohalolekuta. Teine neist lisab konkreetsemad tingimused, mille puhul võib lepingut lugeda sõlmituks arvutivõrgu kaudu ehk “internetis”. E-kaubanduse mõiste sisustamisel on linn lähtunud seadusest.

Meie hinnangul ei ole müügimaks vastuolus käibemaksudirektiiviga. Müügimaks ei vasta käibemaksu põhitunnustele: maksu ei kohaldata kõikide kaupade ja teenuste suhtes; maksu ei nõuta sisse igas tootmis- ja turustusetapis; eelnevates etappide makstud müügimaksu summasid ei saa tasumisele kuuluvast maksust maha arvata. Müügimaks on üheastmeline tarbimismaks, mis üldjuhul ei kumuleeru, kuna maksu võetakse müügiahela ühes etapis. Eelloetletud  kaalutlustel puudub vastuolu käibemaksu direktiiviga.

Ka Rahandusministeerium, kes vastutab Eesti maksuõigusaktide kooskõla eest EL õigusaktidega on korduvalt kinnitanud, et ei näe müügimaksu regulatsiooni osas vastuolu käibemaksudirektiiviga.

Puudub vastuolu ka aktsiisidirektiiviga. Eksitav on artiklis toodud väide, et müügimaksu kogumisel puudub erieesmärk. Müügimaksu kogutakse Tallinna linna territooriumil ühistranspordi edendamiseks ja liikluskoormuse vähendamiseks, mis on Tallinna linna üks prioriteetidest. Müügimaksust laekuv tulu eraldatakse sihtotstarbeliselt nimetatud eesmärgi täitmiseks.

Meie hinnangul ei ole müügimaks vastuolus ka põhiseadusega, kuna see on kehtestatud kohalike maksude seaduse alusel ning selles sisalduvate mõistete sisustamisel on lähtutud kehtivatest õigusaktidest.

Müügimaksu tagastustaotluse esitamisel tuleb isikul arvestada, et müügimaksu aluseks olevad õigusaktid on kehtivad, seega tuleb isikutel tagastustaotluse koostamisel ja esitamisel lähtuda maksukorralduse seaduse põhimõtetest.

Tagastusnõue saab müügimaksu puhul tekkida deklareeritud andmete parandamise teel, kui vähendatakse varem deklareeritud nõuet, mis oli algselt tasutud. Müügimaksu kogumist ja rahaliste vahenditega arvlemist haldab maksuhaldurina Maksu- ja Tolliamet, kellele tuleb ka tagastusnõue esitada.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700