Küsimus: Ettevõttes on mitu ühe nimetusega ametikohta (nt autojuht). Mõistagi nende töötajate töökogemus ning töö tulemused (töö jõudlus) on erinevad. Sellest tingituna ka mõningane erinevus töötasus. Lähtudes võrdse kohtlemise seadusest kas ettevõte peab kõikidel sarnase nimetusega ametikohtadel maksma ühesugust töötasu (peab olema ühesugune tunnitasu)? Või on korrektne, et tööandja maksab töötasu, mis on töölepingus kokkulepitud, sõltumata sellest, et töötajad täidavad sarnaseid tööülesandeid? Ja teine küsimus: kas eraettevõtetes on kohustuslik palgajuhend?
Vastus: Kui kõikidel sarnase ametinimetusega töötajatel on sarnased tööülesanded, siis tõepoolest peaks olema neil ka sarnane töötasu. Sarnastel ametikohtadel töötavate töötajate töötasu erinevus peab olema objektiivselt põhjendatud ning selleks oleks mõttekas tõesti kehtestada palgajuhend või muu palgakorralduse dokument, kus oleks sätestatud need kriteeriumid, mis on aluseks töötaja töötasu kujunemisele (nt. kogemus, kvalifikatsioon, täiendavad oskused, lisaülesanded, suurem vastutus, jne.).
Soovitav oleks, et ka sellistel sarnastel ametikohtadel töötavate, kuid erineva suurusega töötasu saavate töötajate ametijuhendid samuti neid kriteeriume peegeldaks (nt. ühel autojuhil on võrreldes teise autojuhiga täiendavaid ülesandeid, vms.).
Vastas advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.