17. mai 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ajutine töötasude vähendamine

Tööandjal on võimalik teatavate tingimuste ja piirangute järgimisel vähendada töötaja töötasu kuni kolmeks kuuks kaheteistkuulise ajavahemiku jooksul. Pärast töötasu vähendamise perioodi tekib uus küsimus – mida teha, kui kolme kuu möödudes pole töötajatele ikka täiest mahus töökohustusi pakkuda?

Esimene soovitus on hinnata edasisi võimalusi ettevõtte tegevuse taastamiseks. Juhul, kui ettevõtte majandustegevus ei näita tõusule pöördumist ja ka pikemas perspektiivis  pole võimalik äriplaani endises mahus edasi viia (näiteks tulenevalt asjaolust, et oluline lepingupartner likvideerib oma tegevust või lausa on pankrotistunud), on mõttekas tööta jäänud töötajad koondada.

Koondamine on alati kõige äärmuslikum variant, kuid mida teha siis, kui on teada, et mõne kuu pärast on oodata äritegevuse aktiveerumist. Näiteks tööandja peab eelläbirääkimisi võimalike uute koostöölepingute osas, kuid selle realiseerumiseni on mõned kuud aega ning töötasude vähendamise õlekõrs on  juba kasutatud. Ideaalne lahendus oleks siin töötajaga tähtajalise töötasu vähendamise kokkuleppe sõlmimine, kuid tihti ei pruugi töötaja sellega nõustuda.

Sama teema valguses on vähe tähelepanu saanud töölepingu seaduse § 35, mis käsitleb töötasu maksmist töö mitteandmise korral.

Nimetatud säte näeb ette, et tööandja peab töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja:

1) ei ole andnud tööd;2) ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut;3) on muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud.Juhul, kui eeltoodu on põhjustatud töötaja süü tõttu, siis nimetatud seaduse regulatsioon ei rakendu.

Lähenedes § 35 läbi praktilise käsitluse, tekib tööandjal järgmise küsimus, kuidas arvestada keskmist töötasu pärast § 37 alusel sooritatud töötasude vähendamise perioodi lõppu. Keskmist töötasu arvutatakse arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud 6 kalendrikuu jooksul töötaja teenitud töötasust. Keskmise tööpäevatasu arvutamisel ei võeta arvestusse aega, mil töötaja keeldus töö tegemisest.

Juhul, kui töötaja töötasu vähendati eelmisel 3 kuul kuni 20% ulatuses ning töötaja keeldus töö tegemisest võrdeliselt töötasu vähendamisega, siis nimetatud aega tööpäevatasu arvutamisel arvesse ei võeta. Sellisel juhul arvutuse aluseks olevate tööpäevade arvu vähendatakse tööpäevade võrra, millal töötajale ei arvestatud töötasu tööst keeldumise korral.

Asjaolu, et viimasel 3 kuul oli töötaja töötasu vähendatud, edasist töötaja keskmist töötasu arvestamist ei mõjuta ning töötaja saab sisuliselt kodus olemise eest sama suurt töötasu, kui enne töötasude vähendamist.

 

Autor: Lemmi Kann, Merlin Salvik

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700