5. aprill 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

ARVAMUS: Kas usaldada audiitoreid?

Majanduse vundament on usaldus. Seda usaldust kasvatab laiemalt tunnustatud majandusinformatsiooni avatud ja täpne kommunikeerimine. Adekvaatne ja usaldatav info on peamine riskijuhtimise instrument.

"Quis custodet ipsos custodem?" küsisid nii Rooma satiirik Juvenalis kui ka üsna hiljuti Eesti president. "Kes valvab valvurite järele?" küsib ka laiem majandusavalikkus pärast USA pankrotikohtu poolt sanktsioneeritud ja Lehman Brothersi huku põhjusi uurinud raporti ilmumist, mis lisaks Lehmani juhtimisvigadele tõstatab küsimusi ka ettevõtte audiitori Ernst & Young tegevuse suhtes.

Investorid seavad kahtluse alla oma otsuste aluseks oleva finantsinformatsiooni usaldusväärsuse.

Usaldamatuse atmosfääri kestmine ja toitmine ei ole suunatud tänapäevastes korporatsioonides rakendust leidnud juhtimis- ja järelevalvemudeli säilitamisele ja täiustamisele, vaid lammutamisele. Kas viidatud näite varal võib järeldada, et sõltumatute audiitorite kutsetegevus on globaalses usalduskriisis?

Ei. Nagu alati, võimenduvad eelkõige kriitilised juhtumid. Igav igapäevategelikkus on siiski see, et absoluutne enamus audiitoreist tegutseb oma klientide ja turuosaliste teenistuses ning loob ettevõtete majandustulemuste usutavuse jaoks hädavajalikku kindlustunnet. Lisaks on audiitorkond ka õpivõimeline.

Turuosaliste huvi on saada ettevõtete majandustulemuste kohta kindlustunnet, st kaitsta end asümmeetrilise inforiski vastu. Ettevõtete majandustulemuste korrektne kommunikatsioon ja audiitorite loodav kindlustunne on tähtsad nii ettevõtte aktsionäridele, pangale, kliendile kui ka ettevõtte töötajatele. Samas jääb suurte riskide realiseerumise korral audiitori lisatavast kindlustundest väheks. Audiitorid vaatavad põhiosas minevikku ning püüavad täiendavat kindlustunnet saavutada nn bilansikuupäeva järgsete sündmuste täiendava uurimisega ning auditeeritava majandusüksuse tegevjuhtkonna hinnangute kriitilise analüüsiga. Keeruliste muutuste perioodil on minevikusündmused trendianalüüside valimina üsna kehv - realiseerunud minevik on üks, tulevikustsenaariume aga lõpmatu hulk.

Kui riske võetakse seaduste ja hea tava vastaselt ning turuosalisi mõistlikult informeerimata, tuleb leida selle olukorra tekkimise põhjused ja süüdlased vastutusele võtta. Enne kohtuotsust tuleb hinnangute andmisel olla kannatlik - näiteks Enroni skandaalist saadud kriminaalasjas süüdimõistetud ja selle tulemusena lõhutud ja tükkidena konkurentide poolt ülesostetud audiitorühing Arthur Andersen saavutas USA ülemkohtus eelnevaid süüdimõistmisi tühistava võidu. Rikutud mainet ja hädavajalikku usaldust see enam ei taastanud.

Majanduses soovime me ettevõtete kohta usaldusväärse pildi saamiseks kindlat finantsinformatsiooni. Finantsaruannetes toodud info põhjal saame teha järeldusi majandusüksuse senise tegevuse kohta ja tuletada prognoose edasiste tegevuste tulemuslikkuse kohta. Auditi eesmärk on anda sõltumatu, erapooletu ning kindlustandev hinnang auditeeritava või ülevaatuse objektiks oleva üksuse finantsinformatsiooni kohta. Tasub mõista, et kui näiteks meie enda pensionisäästude ja muude investeeringute säilimine ja tulevikuväärtus sõltub tihtipeale investoritele jagatava info usaldusväärsusest, siis ei saa regulaarset kontrolliprotseduuride sooritamist liialdamiseks pidada.

Autor: Lemmi Kann, Sulev Luiga

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700