29. märts 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ettevõtja: maksuamet suretab ettevõtlust

Kuna maksuamet on ajutise makseraskuse tõttu firma kontod arestinud, ei saa nad oma tööd teha ja firma võib välja surra, kirjeldas Võidusõidutehnika OÜ juht ja omanik Valter Teppan olukorda, maksuameti võitel on nemad korrekteselt käitunud.

Teppan rääkis, et maksuamet tühistas firmaga sõlmitud maksuvõla ajatamislepingu ja esitas nõude maksude tasumiseks 10 päeva jooksul, kirjutas Äripäev märtsi teisel nädalal. "Ootamata ära meie otsuse vaidlustamiseks seaduses antud 30 päeva, asus maksuamet rünnakule ja arestis firma kõik pangakontod võlgu oleva summa neljakordses mahus," ütles Teppan.

Ta ütles, et vaatamata tihedale suhtlemisele maksuametiga ning lahenduste pakkumisele maksuvõla tasumiseks, on ettevõtte kontod endiselt arestitud.

OÜ Võidusõidutehnika on saatnud maksuametile uue maksude ajatamise taotluse, tasunud juba üle poole maksuvõla summast, kuid firma kontod on endiselt arestitud.

Teppani sõnul on maksuamet  firmale kuuluva kinnistu Tartumaal arestinud õigusvastaselt, mille kohta on OÜ Võidusõidutehnika esitanud ka Tartu halduskohtule kaebuse.

"Maksuamet on arestinud 60 235  kroonise võla katteks  15 miljoni kroonise väärtusega kinnistu," ütles Teppan.

Ta rääkis, et maksuamet on oma tegevusega tekitanud meile suurt materiaalset kahju. "Seoses majanduse elavnemisega, on meil õnnestunud leida uusi äripartnereid, toodangu ostjaid. Toodete valmistamiseks on pangast vaja saada krediiti. Selle saamise eelduseks on kinnistule laenu ulatuses hüpoteegi seadmine. Maksuameti tegevuse tõttu seda teha ei saa."

Teppan nentis, et seega on kujunenud olukord, kus 1989. aastast tegutsev firma suretatakse välja ajutise makseraskuse tõttu.

"Firma kontod on arestitud, pangast krediiti ei saa. Seega ei ole võimalik osta materjale ega valmistada toodangut. Järelikult ei saa ka kasumit saada ja võlga tasuda. Valdav enamus ettevõtte  toodangust läheks ekspordiks," rääkis ettevõtja.

Maksuametiameti maksuvõlgade sissenõudmise talituse juhataja Kerly Lillemets ütles, et on kõnealuse võla sissenõudmisel käitunud korrektselt.

"Kahjuks ei ole seoses maksusaladusega võimalik konkreetseid menetluse üksikasju kommenteerida," sõnas Lillemets OÜ Võidusõidutehnika olukorrast rääkides.

Lillemets selgitas, et oluline on teada, et reeglina need isikud, kelle ajatamisgraafik on tühistatud, samadel tingimustel uut maksegraafikut ei saa. See ei ole seisukoht konkreetsele ajatamistaotlusele, mis on meil töös. Juhul, kui amet tühistab maksuvõla ajatamisgraafiku selle mittetäitmise tõttu, siis edasi nõuab maksuhaldur võla sisse juba muudel viisidel, sh läbi konto aresti.

"Maksuvõla summa sissenõudmise tagamiseks on ametil õigus panna ka isiku varale n-ö peale käsutamise keelumärked. Juhul, kui maksuvõlg tasutakse, siis loomulikult keelumärked eemaldatakse," lisas ta.

"Samuti ei ole ajatamise taotluse esitamine pangakontode arestist vabastamise aluseks. Pangakontod vabastatakse, kui nõue on tasutud, maksuvõlg ajatatud või maksukohustus on muul moel lõppenud. Ei saa tõele vastata väide arestist neli korda suuremas summas - kui pangakonto arestitakse, siis võetakse sealt maha võlgu olevad summad, ning seejärel konto vabastatakse arestist," rääkis Lillemets.

Autor: Katre Pilvinski, Rivo Sarapik

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700