Autor: Lemmi Kann • 5. jaanuar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aasta algusest hakkasid kehtima uued maksulepingud

1. jaanuarist lisandusid kehtivatele maksulepingutele lepingud Makedoonia, Iisraeli ja Mani saarega ning uus Hollandi lepingut muutev protokoll, millega kaob topeltmaksustamise olukord, teatas rahandusministeerium.

Lepingud reguleerivad maksustamisõiguse jagamist riikide vahel, sätestavad võrdse kohtlemise nõude ja maksuhaldurite vahelise koostöö põhimõtted. Leping piirab riigi maksustamisõigust, mis tähendab, et lepinguosaline riik loobub osast maksutulust teise lepinguosalise riigi kasuks ja vastupidi.

 Lepingusätted loovad maksumaksjatele seadusest soodsamad tingimused, uusi maksustamise aluseid leping riigile ei anna. Eesti peab oluliseks residendiriigi maksustamisõigust.

Nii on Makedoonia lepingus sätestatud võimalikult madalad kinnipeetava maksu määrad - kuni 5 protsenti alla 25protsendilise osaluse korral saadud dividendidelt, intressidelt ja litsentsitasudelt.Sama määr on sätestatud ka Iisraeli lepingus alla 10protsendilise osaluse korral, litsentsitasude maksustamise õigus on antud vaid residendiriigile.Mani saare lepingu kohaselt ei ole tuluallikariigil ei dividendi, intressi ega ka litsentsitasu maksustamise õigust. Topeltmaksustamise vältimiseks kasutab Eesti Makedoonia ja Iisraeli lepingus olenevalt tulu liigist kas krediidi- või vabastusmeetodit.

Tuluallikariigiga jagatud maksustamisõigusega dividendide, intresside ja litsentsitasude puhul kasutab Eesti topeltmaksustamise vältimiseks krediidimeetodit.Seega kui Eesti resident saab Makedooniast või Iisraelist tulu, mida välisriik on juba maksustanud, võib Eesti resident oma tulumaksukohustust arvutades lahutada Eestis tasutavast tulumaksust Makedoonias või Iisraelis tasutud maksu summa.Muude tulude korral rakendab Eesti vabastusmeetodit tingimusel, et tulu on lepingu kohaselt Makedoonias või Iisraelis maksustatud. Mani saare lepingus on topeltmaksustamise vältimiseks kasutusel vabastusmeetod ning leping sisaldab ka põhjalikku teabevahetuse artiklit.

Hollandiga kaob topeltmaksustamise olukord.

Hollandi lepingu uue protokolli eesmärk on kõrvaldada maksustamisõiguse jagamise tõttu tekkinud topeltmittemaksustamise olukord. Kunstnike ja sportlaste tulude topeltmaksustamise vältimiseks kasutatud vabastusmeetodi krediidimeetodi vastu väljavahetamise vajadus tuleneb Hollandi seaduse muudatusest – 2008. aasta algusest ei maksustata Hollandis mitteresidentidest kunstnike ja sportlaste tulu ning vabastusmeetodi kasutamise jätkamisel jääks nimetatud tulud sootuks maksustamata. Kui tulumaksuseaduses ja maksulepingus on topeltmaksustamise vältimiseks kasutusel erinevad meetodid, on maksumaksjal võimalus rakendada meetodit, mis on talle soodsam.

Eesti on 2009. aasta lõpuks kokku sõlminud 44 riigiga tulumaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingud, sh uuest aastast kehtima hakkavad lepingud Makedoonia, Iisraeli ja Mani saarega..  

 Ülevaate Eestis rakendatavatest maksulepingutest saab rahandusministeeriumi kodulehelt SIIN

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700