Lemmi Kann • 2. november 2009
Jaga lugu:

ÄP Käsiraamatute foorum: tulumaks elatiselt

Küsimus: Kui kohtutäituri teatega on ette antud elatise arvestamine töötaja palgast summas 2175 kr. Siis kas sellelt arvestatakse tulumaks maha ja elatise saajale tuleb kanda 1718 kr?

KPMG Baltics vastus: Kui kohtuotsusega on ettenähtud elatise kinnipidamine palgast, siis arvestatakse töötaja palga maksud ja netosummast võetakse lisaks maksudele maha ka elatis. Füüsiline isik, kes saab elatist, maksustab selle tuludeklaratsiooni alusel.

Tulumaksuseaduse (TuMS) § 19 lg 1 sätestab, et tulumaksuga maksustatakse elatis, mida füüsiline isik saab kohtuotsuse, kohtumäärusega kinnitatud kokkuleppe või pooltevahelise notariaalselt kinnitatud kokkuleppe alusel vastavalt perekonnaseaduse §-dele 23, 61-64 või 69 ja elatisabi, mida füüsiline isik saab elatisabi seaduse § 6 alusel.Seega elatise maksja tasandil maksustamist ei toimu ja Teie elatiselt omakorda tulumaksu ei arvesta. Küll aga saab elatise maksja 2175 krooni võrra vähem raha oma kontole, sest see kantakse täituri arveldusarvele.Isik, kelle palgast elatis kinni peetakse, saab selle oma tuludeklaratsiooni alusel arvata maha oma maksustatavast tulust. TuMS  24 kohaselt on residendist füüsilisel isikul õigus maksustamisperioodi tulust maha arvata maksustamisperioodil makstud elatis, mis maksustatakse TuMS § 19 lõike 1 kohaselt, ja riigile üleläinud elatisnõude rahuldamiseks makstud summad.

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne Lõhmusraamatupidaja.ee ärijuhtTel: 6670405Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee