Autor: Lemmi Kann • 1. oktoober 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Riigikontroll: Maksu- ja Tolliameti tegevus maksuvõlgade sissenõudmisel vajab parandamist

Riigikontrolli hinnangul tuleks Maksu- ja Tolliametil muuta võlgade sissenõudmine tõhusamaks – reageerida kiiremini võla tekkele ning tagada maksumaksjate võrdne ja õiglane kohtlemine, samuti tuleks vähendada kaadri voolavust maksu sissenõudjate hulgas.

Hinnanguliselt võinuks võla sissenõudmise suurema tõhususe korral riigikassasse 2008. aasta teisel poolaastal laekuda vähemalt 150 miljonit krooni maksutulu rohkem, leidis Riigikontroll.

Riigikontrolli audit näitas, et võla sissenõudmist alustatakse hilja ja sissenõudjad ei jõua tegeleda kõigi võlgnikega, ühe maksunõudja kohta tuleb mitu tuhat võlgnikku. Puudused maksuvõlgade sissenõudmisel on Riigikontrolli hinnangul tingitud eelkõige sellest, et maksuamet ei ole pööranud eelnevatel aastatel maksude sissenõudmise arendamisele piisavat tähelepanu.

Maksu- ja Tolliameti majanduskasvu aegadel tehtud strateegiline otsus taotleda maksukuulekuse kasvu pigem teeninduse kvaliteetsemaks muutmise kui sunni rakendamise teel on tinginud maksuvõlgade sissenõudmise alatähtsustamise.

Riigikontroll juhib tähelepanu sellele, et majanduslanguse tingimustes on teenindusele rajatud lähenemine majanduskeskkonnast tuleneva surve all ning võlad kiiresti kasvanud.

Auditis vaadeldi vaid selliseid võlajuhtumeid, mis oleksid maksuhalduri tõhusa võlgade sissenõudmise korral pidanud kindlasti saama sisse nõutud. Tulemused näitasid, et enamikul juhtudel võlasummad 12 kuu jooksul ei vähenenud, pigem need kasvasid.

Maksu- ja Tolliameti peadirektor ei pidanud Riigikontrolli hinnangut, tähelepanekuid ja nende põhjal tehtud soovitusi asjakohaseks, kinnitades, et tegemist on mineviku probleemidega ning MTA infosüsteemis aastatel 2007–2009 tehtud arendused ning töökorralduse muudatused on piisavad probleemide lahendamiseks.

Riigikontrolli tulemusauditi osakonna peakontrolöri Tarmo Olgo sõnul on maksuvõlad näidanud aja jooksul kasvutrendi ning jätkavad ebasoodsa majandusolukorra tõttu jõudsalt kasvamist ka tulevikus.

"On muret tekitav MTA ja rahandusministeeriumi suhtumine, et uus ja tänaseks vaid osaliselt rakendunud infosüsteem suudab lahendada kõik auditis tuvastatud probleemid. Individuaalne lähenemine võlglastele ja nende olukorrale on põhimõtteliselt õige, kuid pole õiglane, kui seeläbi seatakse ebavõrdsesse seisu tubli ja maksukuulekas ettevõtja ning maksuvõlglane," nentis Olgo.

Riigikontroll rõhutab, et soovitused lähtuvad kindlast seisukohast, et valitsus peab tegelema ettevõtluse toetamisega eelkõige sobivaid ettevõtluse toetamise meetmeid pakkudes ja maksupoliitikat kujundades, mitte pakkudes ebaselgetel alustel valitud ettevõtjatele maksude arvelt krediiti.

Probleeme tunnistades ja kooskõlas Riigikontrolli soovitustega on rahandusministeerium eraldanud MTA-le täiendavalt 3 miljonit krooni võlamenetluse infosüsteemi lõpuni arendamiseks. MTA peadirektori hinnangul ei ole seda siiski piisavalt, et kõik plaanitu realiseerida.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700