2. september 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

KUIDAS maksustada dividende?

Nüüdseks on enamik oma majandusaasta aruanded kinnitanud ning mitmelgi seisab ees kasumi jaotamine dividendide vormis.

Ülevaate sellest, kuidas kuuluvad dividendid maksustamisele, andis 27. augustil toimunud Äripäeva seminaril advokaadibüroo Luiga Mody Hääl Borenius maksukonsultant Marko Saag.

Dividendide maksustamist peetakse sageli küllaltki lihtsaks - kui maksad dividende, tuleb maksta ka tulumaksu. Marko Saag märkis, et osaliselt on see isegi õige, kuid dividendide maksustamise osas esineb sellest üldreeglist mitmeid erandeid. Kuna sellised erandid asuvad tulumaksuseaduses erinevates paragrahvides (mitmed neist rakendussätetes, kuhu seaduse lugemisel tihti ei satuta), on need jäänud sageli tähelepanuta ning toonud kaasa ka topeltmaksustamise. Seetõttu vaatamegi üle dividendide maksustamise peamised põhimõtted.

Lemmi Kann, raamatupidaja.ee toimetaja

Kommentaar

Marko Saag, advokaadibüroo Luiga Mody Hääl Borenius maksukonsultantOn ääretult oluline, et dividendide maksmine ja deklareerimine analüüsitaks põhjalikult läbi. Kaardistataks selgelt vabastus- ja krediidimeetodi kasutamise ning välisriigist saadud tulult kinnipeetud tulumaksu mahaarvamise võimalused. Oluline on selgeks teha, millistel deklaratsioonidel ja lahtrites tuleks dividendid deklareerida, et saavutada korrektne maksukäsitlus. Olen oma praktikas näinud mitmeid situatsioone, kus dividende on sisuliselt topeltmaksustatud.

Samuti on oluline mõelda, kas investeerimisstruktuur on kõige maksuefektiivsem. Nt võib väärtpaberiinvesteeringuid kaubeldavatesse dividendiaktsiatesse olla mõistlikum teostada teatud juhtudel füüsilise isikuna, kuna saadud dividendide edasimaksmisel äriühingust ei pruugi saada nõutava osaluse määra tõttu kasutada vabastusmeetodit. Ka kontsernistruktuur omab maksukulule olulist mõju. Kui dividende edasimaksev ühing asub näiteks riigis, kus ei saa vabastusmeetodit kasutada, võib dividendide edasimaksmine tuua kaasa suurema maksukohustuse võrreldes olukorraga, kui see isik asuks riigis, kus on kasumi jaotamisel võimalik kasutada vabastusmeetodit.

Maksustamisel omab mõju ka dividendide maksmise hetk. Võtame näiteks kasumi jaotamise konsolideeritud aruande alusel. Kui kasum jaotatakse selles järjekorras, et esmalt maksab emaettevõte konsolideeritud aruande alusel dividende ning teise sammuna hiljem tütarühing emaühingule, ei saa nende kahe sammu osas dividendide maksmisel vabastusmeetodit kasutada.

Täna ilmunud soovitustesse koondasime vaid peamised põhimõtted. Näiteks kehtivad erireeglid aastail 1994-1999 teenitud kasumi jaotamise kohta, mahaarvamata tulumaksu enammakse, ülekantud tulumaksu mahaarvamise kohta, jne.

Kuidas tagada õige maksumäär kas makstavad dividendid kuuluvad maksustamisele Võimalik on ka, et saab rakendada vabastus- või krediidimeetodit. kas arvestatud tulumaksust saab teha mahaarvamisi Näiteks kui residendist äriühing on saanud välisriigist tulu (nt litsentsitasu või intressi), millelt on välisriigis peetud kinni tulumaksu, saab teatud juhtudel dividendidelt tasumisele kuuluvast tulumaksust arvata maha sellise kinnipeetud tulumaksu. Kinnipeetud tulumaksu mahaarvamine sõltub muu hulgas ka sellest, kas selline tulumaks on peetud kinni enne 2009. aasta algust või pärast. millistel deklaratsioonidel makstavad dividendid deklareerida Õiges kohas deklareerimine tagab ka korrektse maksukäsitluse.

* 1.Tuvasta,

* 2. Analüüsi,

* 3. Otsusta,

Vabastusmeetod

* Dividendid on maksust vabastatud, kui nende aluseks olevad vahendid on saadud teisest äriühingust dividendidena, mille aluseks olevalt kasumiosalt on maksu maksnud see teine ühing Eestis või välismaal.* Sama kehtib, kui dividende makstakse välisriigis asuva püsiva tegevuskoha kasumi arvel.

Juhud, mil makstavad dividendid ei kuulu tulumaksuga maksustamisele

*Dividendi maksev residendist äriühing on saanud väljamakse aluseks oleva dividendi lepinguriigi või Šveitsi Konföderatsiooni residendist ja tulumaksukohustuslasest äriühingult (välja arvatud madala maksumääraga territooriumil asuv äriühing) ja talle kuulus dividendi saamise ajal vähemalt 10% nimetatud äriühingu aktsiatest, osadest või häältest (siin mõeldakse ka Eesti residendi käest saadud dividende).

* Dividendi maksev äriühing on saanud väljamakse aluseks oleva dividendi eelnimetamata välisriigi äriühingult (välja arvatud madala maksumääraga territooriumil asuv äriühing) ja talle kuulus dividendi saamise ajal vähemalt 10% nimetatud äriühingu aktsiatest, osadest või häältest ning dividendilt on tulumaks kinni peetud või selle aluseks olev kasumiosa on tulumaksuga maksustatud.

* Dividendi makstakse residendist äriühingu lepinguriigis või Šveitsi Konföderatsioonis asuvale püsivale tegevuskohale omistatud kasumi arvel.

* Dividendi makstakse residendist äriühingu eelnimetamata välisriigis asuvale püsivale tegevuskohale omistatud kasumi arvel ja see kasum on tulumaksuga maksustatud.

* Dividendi makstakse väljamakse osa arvel, mille ühing oli saanud 2009. aastast alates teatud viisil omakapitali väljamakse vormis.

Reegleid kohaldatakse alates 2005. aastast saadud või püsivale tegevuskohale omistatud kasumi suhtes.

Krediidimeetod

* Kui residendist äriühing on saanud dividendi mitteresidendist äriühingult enne 1. jaanuari 2005, võib dividendi saaja tasumisele kuuluvast tulumaksust maha arvata välisriigis dividendilt kinnipeetud tulumaksu.

* Kui dividendi saanud residendist äriühingule kuulus dividendi väljamaksmise ajal vähemalt 20% dividendi maksnud mitteresidendist äriühingu aktsiatest, osadest või häältest, võib dividendi saaja dividendidelt tasumisele kuuluvast tulumaksust maha arvata lisaks dividendilt kinnipeetud tulumaksule ka dividendi aluseks olevalt kasumiosalt välisriigis tasutud tulumaksu.

* Maha arvatava tulumaksu summa ei ületa mitteresidendi poolt makstud dividendi summat (2009. aastal 21/79).

Kui dividendid on saadud enne 2005. aastat

* Kui residendist äriühing on enne 2000. aasta 1. jaanuari, 2003. või 2004. aastal saanud dividendi residendist äriühingult ning dividendi saajale kuulus dividendi maksmise ajal vähemalt 20% dividendi maksja aktsiatest, osadest või häältest, võib dividendi saaja dividendidelt tasumisele kuuluvast tulumaksust maha arvata summa, mis võrdub 2009. aastal 21/79 residendist äriühingult saadud dividendist.

* Kui residendist äriühing on 2000., 2001. või 2002. aastal saanud dividendi residendist äriühingult, kuulub selle kasumiosa edasimaksmine maksustamisele tulumaksuga.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700