Valitsus kinnitas täna töötukassa nõukogu ettepanekul kõrgemad töötuskindlustusmakse määrad 1. augustist kuni 31. detsembrini, et töötukassa suudaks majanduslanguse ja uue koondamisregulatsiooni mõjul suurenevaid kulusid katta.
Töötukassa nõukogu tegi valitsusele ettepaneku tõsta töötuskindlustusmakse määra alates 1. augustist 4,2%ni.
Ettepaneku kohaselt tõsteti kindlustatu töötuskindlustusmakse määra 2,8 protsendini. Tööandja töötuskindlustusmakse määraks saab olema samal perioodil 1,4 protsenti töötuskindlustuse seaduses nimetatud summadelt. Selle aasta töötuskindlustushüvitiste kuluks prognoositakse 1, 867 miljardit, mis jaguneb prognooside kohaselt 57 475 inimese vahel.
Rahandusministeeriumi kevadise makroprognoosi riskistsenaariumi tingimustes ulatuvad töötukassa kulud 2009. aastal hinnanguliselt rohkem kui kolme miljardi kroonini. Kui kindlustatu maksemääraks jääb kaks protsenti ja tööandja maksemäär jääks ühele protsendile, laekub töötuskindlustusmakseid 1, 5 miljardit. See tähendab, et töötukassal tuleb katta kulutustest 1,5 miljardit krooni reservidesse kogunenud vahenditest.
Uute maksemäärade kehtestamisel suureneb töötuskindlustusmaksete laekumine 452 miljoni krooni võrra ja töötukassa netovara väärtus oleks rahandusministeeriumi riskistsenaariumi tingimustes 2009. aasta lõpuks 1,79 miljardit krooni.
Koos majanduslanguse ja töötuse kasvuga tõuseb oluliselt nii uute registreeritud töötute kui hüvitisesaajate arv. Rahandusministeeriumi kevadise makroprognoosi riskistsenaariumi järgi tõuseb sel aastal töötuse määr üle 13 protsendi ning töötute arvuks prognoositakse 91 500 inimest.
Seotud lood
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Viimased uudised
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
Siit leiad ka artikli “Kes on seotud isikud ja kuidas nende tehinguid aastaaruandes õigesti kajastada”
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele