Maksumaksjate liidu juhatuse liikme Lasse Lehise sõnul pani maksu- ja tolliamet jõustunud ringkonnakohtu otsuse tõlgendamisega pisut mööda. Dividendide maksustamiseks palgana tuleks tema sõnul muuta seadust.
"Kui riigikohus ei võtnud menetlusse, ei saa sellest veel järeldada, et dividendi võib maksustada," rääkis Lehis Äripäevale. "Võib tõesti oletada, et maksuamet teeb juhendi valmis. Aga kui kohus leiab, et see on puudulik, kaotab maksuamet jälle," selgitas ta.
Lehis lisas, et paljude juristide hinnangul ei piisa üksnes dividendide palgana maksustamise juhendist, vaid selleks tuleb muuta maksuseadusi. "See peaks olema seaduses, näiteks mingi protsendi või valemina," märkis ta. "Muidu võib olla nii, et tuleb jälle vaidlus ja siis riigikohus ütleb, et ei, peab olema seaduses" lisas Lehis.
Dividendide maksustamise valemi kirjutas Lehis 1999. aastal tulumaksuseadusse, kuid kõik kõrvalteemad kustutati ajanappuse tõttu eelnõust. Põhiteemaks oli toona ettevõtete vabastamine tulumaksust, kui kasum firma arengusse investeeritakse. "Hiljem pole sellega tegeletud," sõnas Lehis. "Ma arvan, et ka juhendiga ei saa nad (maksu- ja tolliamet – toim) esimesel katsel hakkama," märkis ta.
Lehis lisas: "Ma ei usu, et paanikat oleks. See vaidlus (Wasp Project vs maksu- ja tolliamet – toim) on pikka aega olnud ja oleme koolitustel sellest rääkinud ning soovitanud maksumaksjail seda jälgida," kinnitas ta.
Maksuadvokaat Ivo Raudjärve hinnangul serveeris maksu- ja tolliamet oma kaotusi võiduna.
Sarnane juhtum leidis aset maksuvaidluses Balteco endise omaniku Mati Vanniga, kus ameti juriidilise osakonna juhataja Villy Lopman ütles Äripäevale, et kohus jagas maksuametnike seisukohti, kuid tõlgendas vaidluse faktilist külge ametnikest erinevalt. Seetõttu loobus maksuamet kassatsioonikaebuse esitamisest ning lasi maksumaksja võiduga lõppenud ringkonnakohtu otsusel jõustuda.
Vaidluses Wasp Projecti omaniku Hannes Rosinaga kaebas maksu- ja tolliameti otsuse küll edasi, kuid riigikohus ei võtnud apellatsioonikaebust menetlusse.
Loe artikli kommentaare siit
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.