Autor: Raamatupidaja.ee • 13. aprill 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Elukohavahetus töökoha tõttu

Eestlased on suhteliselt paikne rahvas. Just seetõttu ei ole paljudele lihtne uue töökoha pärast elukohta vahetada. Mida teha, kui töö sind võõrasse keskkonda viib?

Kodu, sõbrad, tuttav ümbruskond – see on paljudele eestlastele oluline. Nii otsivad enamus endale tööd, mis ei viiks neid liiga kaugele neist püsiväärtustest. Võrdluseks – põhjaameeriklased seevastu suunduvad sinna, kus neid nende arvates unistuste töökoht ootab – olgu see siis New York’ist Montanasse või Los Angeles’ist Iowa’sse. Sakslaste mentaliteet sarnaneb jälle enam meie omaga – kolimine Hamburgist Münchenisse või Kölnist Berlini võib osutuda probleemiks, mis omakorda takistab nii mõnelgi karjääriredelil edu saavutamast.

Küsitluste tulemused näitavad, et nii naised kui mehed pelgavad kolimise tõttu kaotada partnerit või sõpruskonda. Teised jälle kardavad, et ei suuda uues keskkonnas kohaneda. Ka uue asukoha mentaliteet hirmutab paljusid. Lisaks kolimine iseenesest: isegi juhul kui tööandja katab kolimisega seotud kulutused, jääb ikkagi üks või teine kulutus inimese enda mureks. Raha, eriti mustadeks päevadeks kõrvalepandut, ei ole mitte igaüks valmis – teatud mõttes ebakindla tuleviku nimel välja käima.

Sunnitud kolimine

Kui kolimine on vabatahtlik ja omaalgatuslik, on mured väiksemad ja ootusärevus võidab kõik muud emotsioonid. Sootuks teisiti on olukord, kui ülemus otsustab ettevõtte asukohta muuta – sellisel juhul kaovad töökohad senises asukohas ära. Euroopas sõltub, kuidas on töölepingus sätestatud, kas tööandja saab töötajalt nõuda uude asukohta kaasa liikumist.

Kui lepingus on olemas nn. üleviimisklausel, tuleb töötajatel asukohamuutus ette võtta. Kui töökoha asukoht ei ole määratletud, tuleb asuda läbirääkimistesse-suuremates ettevõtetes võtab selle rolli enda kanda üldjuhul töövõtjate ühendus. Reeglina sõlmitakse tööandjaga kokkulepe, mis reguleerib täpsemad asjaolud. Kui töötaja sellegipoolest pakutud tingimustega ei nõustu, tuleb tal töökohast loobuda.

Kohanemisraskused

Hirm, rambipalavik – seda tunnevad mehed ja naised, kes oma tuttavale keskkonnale selja keeravad. Uues linnas on raske suhteid luua, sest peale kolleegide muid pidepunkte pole. Seepärast sõltub kohenemine oluliselt ka uue sihtkoha inimeste mentaliteedist. Mõnedes kohtades on väga raske saavutada inimestega kontakti, mõnes kohas jälle on see palju lihtsam.

Kuid üsna üheselt on selge, et nii hõlpsalt ja vaevatult nagu näiteks ülikooliõpingute ajal uute suhete loomine natuke küpsemas eas enam ei kulge. Ja siis muidugi on veel nn. „tööpüünis“: töökaaslastega veedetakse suur osa oma päevasest ajast, kui nad on juhtumisi veel väga meeldivad inimesed ja lisaks töisele ajale kulgeb veel vabaaeg samuti nendega, siis ei toimu üldse töistest asjadest välja lülitamist. Või hoopis vastupidi: kui kolleegid on oluliselt eakamad - neil on lapsed, majad ja muu siduvad kohustused ning nende elu kulgeb üsna korrapärast ja sissetallatud rada, vastupidiselt uuele noorele tööelluastujale, ei teki ühiseid puutepunkte.Üle iseenda varju hüppamine

Kohavahetuse puhul tuleb lähtuda iseendast, kuidas uut kodukohta enesele meeldivamaks muuta. Mõni inimene leiab sisseelamisel lohutust uuest ilusast korterist, mõni jälle vajab selleks spordiklubi, laulukoori või kokandusklubi. Kas ise otsida või oodata, kui sind leitakse – see on mentaliteediküsimus ja paraku ka rahakotiküsimus...

Mõnedes Lääne-Euroopa riikides pakutakse nn. relocator-teenust. Relocator pakub võimalust võtta ümberkolija mured paljuski enda kanda - so. siis eelkõige korraldusliku poole pealt. Aga nad püüavad ka pakkuda abi leidmaks kohanemisorientatsiooni uues elukeskkonnas.

Olgu siis agentuuri abiga või läbi iseenda ponnistuste: igas uues elukeskkonnas, uues linnas, uues riigis on palju avastamisväärset, vaja on vaid muuta iseenda hoiakut - haarata initsiatiiv ning piltlikult hüpata üle iseenda varju. Uue elukoha võimaluste avastamiseks ja leidmiseks on headeks abivahenditeks internet, linnalehed ja kohalikud väljaanded. Väljaminemine, erinevate linnaosadega tutvumine, sarnaste huvidega inimestega suhete loomine – see kõik aitab jalga kinnitada ja vahel koguni juuri alla kasvatada. Vähemalt nii kaua kui kolimisauto jälle maja ees ootab ja järgmine uus elukoht uute väljakutsetega ees seisab.

Allikas: www.monster.de

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700