Autor: Rivo Jõepere • 11. november 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

KPMG uuring: Infovargused on süvenev probleem

Ettevõtetes ja organisatsioonides toimub üha enam infovargusi, mis seab ohtu konfidentsiaalsed isikuandmed ning miljonite inimeste turvalisuse – sellisele järeldusele jõudis KPMG ülemaailmne uuring. Kuna ettevõtted sõltuvad üha enam tehnoloogiast, siis on oodata intsidentide arvu suurenemist, vaatamata sellele, et kasutajate teadlikkus identiteedivarguse ja personaalse info kadumise ohtudest on tõusnud. 

KPMG poolt läbi viidud uuring Data Loss Barometer analüüsis avalikkusele teatavaks saanud infovargusi üle maailma alates 2005. aastast kuni juunini 2008. Kokku teatati selles ajavahemikus 1034 vahejuhtumist, millega läksid kaotsi 280 miljoni inimese andmed. Kannatada on saanud kõik sektorid, kuid 19 protsenti intsidentidest tabas avalikku sektorit. 25 protsenti vahejuhtumitest tulenes personaalarvuti vargusest, 50 protsenti olid organisatsioonisisesed juhtumid ning 46 protsendil juhtudest oli kadunud teave kaitsmata.

”Võimalike infolekete tuvastamine ja selgete sisemiste protseduurireeglite järgimine vähendavad ettevõtetes infovarguse ohvriks langemise riski. Kontrollsüsteemi tuleb pidevalt üle vaadata sõltuvalt muudatustest tehnoloogias, protsessides ja inimkoosseisus,” ütles KPMG Baltics ASi

ärinõustamisvaldkonna ning IT jainforiskide nõustamisteenuste juht

Rivo Jõepere.

Jõepere lisas, et ettevõtteid tabavad infotehnoloogiast tulenevad kahjud ongi sageli tingitud uue riist- või tarkvara kasutuselevõtuga seotud riskide vähesest teadvustamisest. „IT-firmad pingutavad uute lahenduste mahamüümisel, kuid IT-riskide teadvustamine ja maandamine jääb ikka ja ainult ettevõtjate kohustuseks,” ütles ta.

Uuringu kohaselt olid kõige haavatavamad haridus- ja tervishoiusektor, kus isikuandmete hulk, vähene kasutajate instrueerimine ning piiratud infoturbe eelarve teevad nad infovargustele eriti avatuks. Kokku toimus avaliku sektori organisatsioonides 19 protsenti intsidentidest ning 14 protsenti finantsteenuste vallas, kus

konfidentsiaalsed isiku- ja finantsandmed

kujutavad endast otsest väärtust organiseerunud kuritegevusele. 

Kaitsetud mälupulgad teevad muret

Viimasel kahel aastal on üle 60 miljoni inimese salajased andmed langenud häkkerite saagiks. Infokandjate nagu CDd ja mälupulgad kaotsiminek või varastamine on üsna levinud ning mõjutab suuri hulki inimesi. Reeglina lähevad need infokandjad kaotsi pigem organisatsiooni sees (62 protsenti juhtudest), kui et neid varastavad kõrvalised isikud (27 protsenti juhtumitest). Kahjude vältimiseks tuleb teavet krüpteerida ning tagada, et asjassepuutumatud isikud ei pääseks infole ligi. Tervelt 62 protsenti mälupulkadel või CDdega kaotsi läinud teabest oli krüpteerimata või salasõnaga kaitsmata.

Uuringu inglisekeelse täisversiooniga saab tutvuda KPMG kodulehel 

KPMG on ülemaailmne auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustik. KPMG tegutseb 145 riigis ning liikmesettevõtetes töötab üle maailma rohkem kui 123 000 oma ala professionaali. KPMG võrgustiku sõltumatud liikmed on ühinenud Šveitsi ühingu KPMG International alla. 

Lisainfo:

Rivo Jõepere

Ärinõustamisteenuste valdkonna juht,

IT ja inforiskide nõustamisteenuste juht

Tel: 6 268 732

[email protected] 

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700