• 16.10.07, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Erisoodustuse maksustamine

Korduvad küsimused annavad põhjust kirjutada erisoodustusest. Olemuselt on erisoodustus saaja tulu, mida maksustatakse selle andja - tööandja tasemel. Tulumaksuseaduses valiti selline lähenemine, sest Eestis on proportsionaalne tulumaks. Seega pole rahalist vahet, kummal, saajal või maksjal, lasub maksukohustus. Paljudes maades maksustatakse see palga koosseisus - vältimatu astmelise tulumaksu korral.
Töötajal on soodsam saada erisoodustust palga osana - tõuseks tema keskmine palk, tänu sellele ka puhkusetasud, haigushüvitised jm. Firmadele tekitaks isikustatud erisoodustus rohkem nuputamist, kuna soodustused pole konkreetsetele töötajatele, vaid ka gruppidele (nt suvepäevad). Kulutuste lahtiarvutamine iga töötaja kaupa on töömahukas.
Saaja tuluks võib olla kaup, teenus, loonustasu, rahaliselt hinnatav kingitus või soodustus. Maksustatakse saaja tulu, mitte erisoodustuse tegija kulu. Kui ettevõte soetab sõiduauto ja saab kingituseks reisi palmisaarele, läheb sinna mõni ettevõtte töötaja - firma seda teha ei saa. Ja ongi erisoodustus - tulu- ja sotsiaalmaks arvestatakse reisi turuhinnalt reisile mineku kuul.
Erisoodustuse teine oluline aspekt on töötaja mõiste. Töötaja erisoodustuse mõistes on ka töövõtu-, käsundus- vm võlaõigusliku lepinguga töötav, teenust osutav või tööandjale kaupu kauem kui kuus kuud müüv füüsiline isik. Erisoodustus on ka rahaliselt hinnatav kink või soodustus töötaja abikaasale, vanemaile, lastele.
Kingitus või soodustus peab olema rahaliselt hinnatav. Vimplid, aukirjad, õhupallid seda pole, kuigi tööandja tasus nende eest. Kas tegu on erisoodustusega, peab otsustama tööandja. Tema teab selle sisu (v.a kulud, millele on oma reeglid): kas soodustus töötajale on seotud tema tegevuse või ettevõtlusega, vajalik või ei. Nii võib kingitus töötajale olla erisoodustus, ettevõtlusega seotud või sidumata kulu.loe ka
Lõpuks peab rahaliselt hinnatav kink või soodustus olema seotud töösuhtega, olenemata selle andmise ajast. Kui firma peab pensionil töötajaid jõuluajal meeles kallite kingitustega, on tegu erisoodustusega. Kui müügiedenduseks tehtud loosimises võidab kingi isik, kelle abikaasa töötab loosimise korraldanud firmas, ei ole see erisoodustus - kingi saaja ja andja vahel pole töösuhet.
Loe edasi Äripäev 
Autor: Aule Kindsigo

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele