Autor: Raamatupidaja.ee • 13. mai 2007
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kontrollingu roll äritavade parandamisel .

Kontrolleri rollist ettevõttes rääkis oma esinemisel Pärnu Finantskonverentsil Walter Schmitd.

Enamik inimesi arvab, et kontrollerid on lihtsalt kulude kärpijad, kuid tegelikult on tuleneb kontrollingu kasu hoopis koostööst kontrollerite ja juhtide vahel. Vastavalt IGC tegevkomitee poolt 14. septembril 2002 Parmas vastu võetud missioonile „Kujundavad ja saadavad kontrollerid eesmärgistamise, planeerimise ja kontrollimise juhtimisprotsesse ning omavad seega juhtkonnaga kaasvastutust eesmärkide saavuta-mise osas.”

Tegelikult täidavad kontrollerid seda funktsiooni viies olulises valdkonnas, nimelt:

· võimaluste ehk potentsiaali ärakasutamine ressursside muutmisel väärtuseks – iga võimalus kätkeb endas riski, seega tuleb seda riski kontrollida;

· turukontrolling ehk tuluvoo kontroll – kuidas ja millises mahus laekuvad ettevõttele tulud oma toodete müügist;

· kulude eesmärgistamine ehk kuluvoo kontroll – kas kulud on jaotatud eesmärgi-päraselt;

· operatsioonide kontroll; ja

· strateegiline kontrolling.

Kõik raiskamine, st protsessid, mis ei loo mitte mingisugust väärtust, tuleb elimineerida ning ka see on olulisel määral kontrollerite töö.

Lisaks eelnevale peab kontroller täitma ka järgmiseid ülesandeid:

· määratlema struktuuri kulupunktid (kas struktuur peegeldab strateegiat, kas tegelik struktuur järgib ka ametlikku ja aruandlusstruktuuri jne);

· jagama kulud struktuuri- ja tootekuludeks (tootekulud sõltuvad tootmisest, struktuurikulud aga struktuurist ja on oma olemuselt perioodikulud);

· määrama kulud sellesse kulupunkti, mis on neid põhjustanud (tootekulu tootmisjuhi pädevusse, struktuurikulud kulujuhi pädevusse, ent ühtki kulu ei tohi määrata ilma selle mõjutusvahendite olemasoluta).

Üldjoontes on seega kontrolleri ülesanne ettevõtte strateegia läbipaistvuse tagamine. Kontroller teeb seda läbipaistva infosüsteemi (kõik andmed ühes kohas vastavalt kulupunktidele) ja ühtse korporatiivterminoloogia (kõiki termineid kasutatakse samas tähenduses) kaudu, tagades kõigile töötajatele täieliku mõistmise nende edukuse hindamise kriteeriumidest ning kindlustades ettevõtte paindlikkuse reageerida turumuutustele.

Kokkuvõttes võib öelda, et kontroller aitab ettevõttel äriajamist täiustada, parendades ka selle kontrollisüsteeme. Kontrolleri ülesanne on põhistada juhtide otsused mõõdikute ratsionaalsele kasutamisele. Kuid vaatamata numbritele on ettevõtte põhiressursiks inimesed – lõppkokkuvõttes peab kontroller hoolitsema inimeste eest, kes peituvad nende numbrite taga.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700