Autor: Ivo Vanasaun • 11. veebruar 2007
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Siirdehindade olemus ning nende maksustamine

6. veebruaril 2007 toimus Tallinnas raamatupidaja.ee siirdehindade seminar, mille eesmärgiks oli selgitada siirdehindadega seonduvaid muudatusi tulumaksuseaduses ning uut rahandusministri selleteemalist määrust.

Seotudisikutega sõlmitud tehingute asjaolusid kirjeldava detailsedokumentatsiooni peab koostama ettevõtja, kes vastabvähemalt ühele alljärgnevatest punktidest:

1)Eesti residendist krediidiasutus või kindlustusselts;

2)väärtpaberibörsil noteeritud Eesti residendistäriühing;

3)residendist äriühing või Eestis püsivattegevuskohta omav mitteresident, kellel arvestatuna koos Eesti javälismaiste seotud isikutega:

-on töötajaid 250 või rohkem, või

-käive 50 miljonit eurot või rohkem, või

-konsolideeritud bilansimaht 43 miljonit eurot või rohkem.

MuudEesti äriühingud ja mitteresidendi Eestis asuvad püsivadtegevuskohad peavad detailse dokumentatsiooni koostama, kui tehinguüheks osapooleks on madala maksumääraga territooriumilasuv isik.

Detailnedokumentatsioon koosneb kahest osast. Põhitoimikkoostatakse ühtsena kogu kontserni kõikide äriühingutekohta ning mis enamasti sobib esitamiseks erinevates Euroopa Liiduliikmesriikides. Eesti kaust täiendab põhitoimikutning sisaldab konkreetse maksumaksja tehingutega seotud teavet. Eestikaust peab sisaldama ka arvutusi ja analüüsi, mis näitavad,et seotud isikute vahel tehingutes kasutatavad hinnad vastavadturutingimustele.

Sõltumatadokumentatsioonikohustuse olemasolust peavad seotud isikutevahelistes tehingutes kasutatavad hinnad alati vastamaturutingimustele. See nõue kehtib nii Eesti-sisestele kui kapiiriülestele tehingutele. Kui tehingu hind erineb sõltumatuteisikute vahel tehtud tehingute omast, on Maksu- ja Tolliametil õigusteha maksustatavates summades korrektuure. See tähendab, etmaksustatakse kogu tulu, mis ettevõtjal jäi ebaõigehinna tõttu teenimata või kulu, mis ettevõtjaloleks turutingimustel tehingu korral jäänud kandmata.Maksmisele kuuluvale tulumaksule lisanduvad intress ning võimalikudtäiendavad sanktsioonid (näiteks rahatrahv).

Kõrgemmaksurisk on näiteks järgmistel ettevõtjatel:

Eesti ettevõtja, kes müüb sama kontserni mõnele teisele üksusele kaupu ja teenuseid turuhinnast madalama hinnaga;

Eesti ettevõtja, kes ostab sama kontserni mõnelt teiselt üksuselt kaupu ja teenuseid turuhinnast kõrgema hinnaga;

Eesti ettevõtja, kes kontserni liikmena osaleb kulude jagamise kokkuleppes;

Eesti ettevõtja, kes maksab sama kontserni mõnele teisele üksusele tasusid juhtimis-, konsultatsiooni- või muude sarnaste teenuste või intellektuaalse omandi eest;

Eesti ettevõtja, kes annab emaettevõtjale või sama kontserni mõnele teisele üksusele intressita või turutingimustest madalama intressiga laenu.

Tehinguteturuväärtuse kindlakstegemiseks näeb määrusette konkreetsed meetodid koos hindamisprotsessi täpsekirjeldusega.

Seminarilkirjeldati ka Maksu- ja Tolliameti avalikustatud kontrolliplaane -esimesed reaalsed siirdehindade kontrollid on kavas juba2007. aastal. Lõpetuseks anti ülevaade Poolakogemusest siirdehindade kontrolli ja kaitsmise alal, siirdehindadekontrolli arengut kirjeldasid mitmeid näited Poola praktikast.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700