Autor: Raamatupidaja.ee • 16. jaanuar 2024

Carolin Ruul: juhtivraamatupidaja peab suutma keerukaid süsteeme lihtsalt seletada

Finantskontroller Carolin Ruul on üks kolmest n-ö teerajajast, kes pälvis hiljuti raamatupidaja 7. taseme kutsetunnistuse. Küsisime Carolinilt, kui pingeline oli tunnistuse taotlemise protsess, miks ta selle teekonna ette võttis ja mida ta sellest õppis.
Sika kontserni finantskontroller Carolin Ruul
Foto: Erakogu

Mis motiveeris sind omandama raamatupidaja, tase 7 kõrgeimat kutsetunnistust?

Juhtivraamatupidaja kutsetaset ajendas mind omandama soov olla sertifitseeritud professionaal. Lisaks magistritasemel finantsharidusele on see hea võimalus end tööturul professionaalsest küljest näidata. Tase 5 ja 6 olid minu jaoks suhteliselt lihtsad, kuid tase 7 oli suurem eneseületus.

Kui võtta osa kutsestandardite saamise protsessist, siis tuleb oma teadmisi pidevalt täiendada, et olla paremini kursis majanduses toimuvaga. Kergem on kõrgeimat kutsetaset omandada juhtidel, kuna nemad tegelevad igapäevaselt nende teemadega. Olen varem töötanud raamatupidajana ja finantsjuhina ning nüüd keskendun rohkem finantsspetsialistide koolitamisele ja toetamisele rahvusvahelisel tasandil.

Kuidas kõrgeima taseme kutsetunnistuse saamiseks ettevalmistamine sujus?

Töömapi koostamine juhtivraamatupidaja kõrgeima taseme omandamisel oli aeganõudev protsess. Pidin põhjalikult oma töösse sisse vaatama. Keeruline on tulla protsessidest välja ja seletada teistele oma tööd. Väga tähtis on siinjuures hea väljendusoskus. Juhtivraamatupidaja peab keerukaid süsteeme suutma lihtsalt seletada. Lihtsuses peitub võlu!

Mida soovitate teistele raamatupidajatele, kes kaaluvad juhtivraamatupidaja taseme omandamist?

Juhtivraamatupidaja taseme omandamine on hea viis toetada raamatupidajate kogukonda, samuti saada uusi kontakte ja eelkõige ennast proovile panna. Tänu kutsestandarditele tuleb rohkem juurde professionaale ja suureneb kogemuste vahetus.

Tase 7 kutsetunnistuse saamise ettevalmistamisel tasub kõigepealt üle vaadata kõrgeima kutsestandardi nõuded. Soovitan tulla mugavustsoonist välja ja osaleda koolitustel. Tartu Ülikoolis pakutav finantsalane mikrokraad on näiteks hea võimalus oma teadmisi täiendada.

Olen Eesti Raamatupidajate Kogu liige ja kutsun kõiki osalema ERK tegevuses, kus saab kaasa rääkida, et arendada ja toetada finantsspetsialistide võrgustikku.

Kõrgeim kutsetunnistus toob raamatupidamise tippspetsialistid töömaastikul esile

Raamatupidaja.ee toimetus julgustab kõiki edumeelseid raamatupidajaid kõrgeimat kutsetunnistust omandama!

Loe lisaks
Esimesed vaprad said kätte juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistuse

Järgmine võimalus taotleda juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistust on 2024. aasta sügisel.

Ekspertide kommentaarid

Christer Haimi, ERK juhatuse liige, kutsetaseme töörühma juht

Eesti Raamatupidajate Kogu on kutseeksameid korraldanud alates 2004. aastast. Juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsestandard jõustus 2012. aastal. Põhjusi on mitmeid, miks alles enam kui 10 aastat hiljem saab seda kutsetaset omandada. ERK on pidevalt töötanud selle nimel, et töömaastikul oleks üha rohkem kontrollitud teadmistega raamatupidajaid. ERK on praeguseks väljastanud pea 5000 erineva tasemega kutsetunnistust.

Viimastel aastatel oleme oma tähelepanu suunanud vanemraamatupidaja, tase 6 kutsetaseme omanike arvu kasvatamisele – oleme välja andnud 438 selle tasemega kutsetunnistust. Nüüd jõudis kätte õige aeg laiendada fookust juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsele. Rõõm on tõdeda, et ühiskonnas väärtustatakse üha enam elukestvat õpet ja pidevat enesetäiendamist. Kutse taotlemise kaudu on võimalus kujundada oma isiklikku erialast arengut ning tõendada oma pädevusi erapooletu ja objektiivse hindamisega. Raamatupidamise kutsevaldkonnas on praegu võimalik anda kutsetunnistus kõigile kolmele kehtivale kutsetasemele.

Margus Tammeraja, ERK juhatuse esimees

Mul on tänu oma erinevatele töistele rollidele olnud õnn vaadelda raamatupidaja ameti muutusi pea neljakümne aasta jooksul. Tuleb tõdeda, et olemuslikult on raamatupidaja töö jätkuvalt samalaadne, aga praegu rakendatavad rahvusvaheliselt tunnustatud arvestuspõhimõtted (IFRS suurtele ja EFS ülejäänutele), vajadus orienteeruda keerukamates maksuarvestuse küsimustes või oskused börsiettevõttest kontserni raamatupidamise korraldamisel, on seadnud professionaalide jaoks lati üsna kõrgele.

Juhtivraamatupidaja, tase 7 kutse taotlemine võimaldab suure teadmiste ja kogemuste pagasiga raamatupidajatel ennast proovile panna. Kutsetunnistuse saamine annab ametliku kinnituse, et ollaksegi oma ametiala kõrgeimal tasemel. On selge, et iga suurettevõtte pearaamatupidaja on pidanud oma ametialase karjääri jooksul positsiooni saavutamiseks üksjagu pingutama ning tase 7 kutsetunnistuseni jõudmine võiks olla iga endast lugupidava tippspetsialisti karjääri loomulik osa.

Arvan, et Eestis on sadu tublisid raamatupidajaid, kelle jaoks juhtivraamatupidaja kutse taotlemine on täiesti jõukohane. Soovitan teil kõigil tutvuda selle kutsestandardiga, panna kokku oma töömapp ja taotlus hindamiseks sisse anda. Nii nagu esimesed kolm kõrgeima kutsetunnistuse saajat kinnitavad – see on suurepärane võimalus ennast tõestada!

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700