Autor: Raamatupidaja.ee • 11. detsember 2023

Esimesed vaprad said kätte juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistuse

Tase 7 kutsetunnistuste väljaandmine on esimene etapp pädevaimate raamatupidajate tunnustamisel, ütleb Eesti Raamatupidajate Kogu juhatuse liige Christer Haimi.
Juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistuse esimesed omanikud Heli Eerik, Carolin Ruul ja Imre Pralla
Foto: Pille-Riin Piho

Eesti Raamatupidajate Kogu andis 7. detsembril 2023 pidulikult üle Eesti esimesed juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistused.

Kõrgeimale kutsestandardile vastava tunnistuse said Heli Eerik, Carolin Ruul ja Imre Pralla.

Raamatupidaja.ee toimetus õnnitleb värskeid kutsetunnistuse saajaid ning julgustab kõiki edumeelseid ja pädevaid raamatupidajaid esimestest vapratest eeskuju võtma.

Hindamiskomisjon koosseisus Helle Noorväli, Juta Püvi ja Aivar Kangust tõdes, et juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistuse saanute teadmised ja oskused vastasid kutsestandardis nõutule. Eraldi tõstis komisjon esile kutsetunnistuse saajate teadmiste esitlemise oskust hindamisvestlusel.

Eesti Raamatupidajate Kogu töörühma juhi Christer Haimi hinnangul on juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistuste väljaandmine esimene etapp Eesti pädevaimate raamatupidajate ametlikul tunnustamisel. „Teadmiste ja oskuste proovilepanek oma töömappi koostades ja hindamiskomisjoni ees kaitstes aitab kahtlemata tõsta nende kolme professionaali enesekindlust ning toob nad töömaastikul seetõttu ka esile,“ sõnas Haimi.

ERK juhatuse esimees Margus Tammeraja tõdeb, et kutse andmisel on tähtis roll raamatupidaja ameti maine hoidmisel. Kutsetunnistus aitab eristada kontrollitud kutsepädevusega raamatupidamise tippspetsialiste.

ERK soovitab ettevõtjatel kontrollida avalikust kutseregistrist oma praeguste ja tulevaste töötajate või raamatupidamisteenuse pakkujate kutse olemasolu.

Järgmine võimalus taotleda endale juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsetunnistust, on aasta pärast – 2024. aasta sügisel.

Kutsepädevuse hindamine

Eesti Raamatupidajate Kogu (ERK) nõukoda kutsus 2022. aasta sügisel kokku töörühma arvestusala õppejõududest ja spetsialistidest. Töörühm sai ülesandeks täiendada kutse andmise korda, uuendada hindamisjuhendeid ning töötada välja sobivaim eksamivorm juhtivraamatupidajate pädevuste hindamiseks. Töörühma juhtis ERK juhatuse liige Christer Haimi ja selles osalesid Annely Tammai, Helle Noorväli, Juta Tikk, Aivar Kangust, Ester Vahtre, Juta Püvi, Marika Taal, Liina Tamm, Rebecca Liis Armus ja Jaan Alver.

Juhtivraamatupidaja kutseeksamil hinnatakse raamatupidamise üldoskusi ning teadmisi finants-, maksu- ja juhtimisarvestusest.

Raamatupidaja kutsepädevus selgitatakse välja tema töömapi alusel, millega taotleja tõendab oma senist töökogemust ja omandatud oskusi. Töömapp koosneb kahest osast: erialaste teadmiste täiendamise tõendamisest ning pädevuste kirjeldusest koos näidete ja eneseanalüüsiga.

Vestluse käigus hindajatega annab kutse taotleja kõigepealt selgitusi oma tööülesannete ja nende täitmise kohta. Lisaks täpsustavad hindajad töömapis kirjeldatut või küsivad täiendavat infot ebapiisavalt tõendatud oskuste kohta. Kutse andmise eelduseks on kõikide pädevuste piisav tõendamine.

Juhtivraamatupidaja kutse taotlemise eeltingimused

Juhtivraamatupidaja kutsetaseme omandamise eeltingimusteks on kõrgharidus, eelnevalt väljastatud kehtiv vanemraamatupidaja, tase 6 kutse, erialane/arvestusalane täienduskoolitus vähemalt 60 akadeemilist tundi kutseeksami taotlusele eelneva kahe aasta jooksul ja vähemalt kuueaastane erialane töökogemus.

Samaväärsed eeltingimused on kehtiv vandeaudiitori kutse, erialane täienduskoolitus vähemalt 60 akadeemilist tundi kutseeksami taotlusele eelneva kahe aasta jooksul ja vähemalt kuueaastane erialane töökogemus.

Kui kutse taotleja on ise erialase täienduskoolituse läbiviija/koolitaja, siis võib ta nõutud täienduskoolituse mahu katta kuni 20 akadeemilist tundi koefitsiendiga 1,5 (kokku 30) enda läbiviidud koolituse mahuga.

Ekspertide kommentaarid

Christer Haimi, ERK juhatuse liige, kutsetaseme töörühma juht

Eesti Raamatupidajate Kogu on kutseeksameid korraldanud alates 2004. aastast. Juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsestandard jõustus 2012. aastal. Põhjusi on mitmeid, miks alles enam kui 10 aastat hiljem saab seda kutsetaset omandada. ERK on pidevalt töötanud selle nimel, et töömaastikul oleks üha rohkem kontrollitud teadmistega raamatupidajaid. ERK on praeguseks väljastanud pea 5000 erineva tasemega kutsetunnistust.

Viimastel aastatel oleme oma tähelepanu suunanud vanemraamatupidaja, tase 6 kutsetaseme omanike arvu kasvatamisele – oleme välja andnud 438 selle tasemega kutsetunnistust. Nüüd jõudis kätte õige aeg laiendada fookust juhtivraamatupidaja, tase 7 kutsele. Rõõm on tõdeda, et ühiskonnas väärtustatakse üha enam elukestvat õpet ja pidevat enesetäiendamist. Kutse taotlemise kaudu on võimalus kujundada oma isiklikku erialast arengut ning tõendada oma pädevusi erapooletu ja objektiivse hindamisega. Raamatupidamise kutsevaldkonnas on praegu võimalik anda kutsetunnistus kõigile kolmele kehtivale kutsetasemele.

Margus Tammeraja, ERK juhatuse esimees

Mul on tänu oma erinevatele töistele rollidele olnud õnn vaadelda raamatupidaja ameti muutusi pea neljakümne aasta jooksul. Tuleb tõdeda, et olemuslikult on raamatupidaja töö jätkuvalt samalaadne, aga praegu rakendatavad rahvusvaheliselt tunnustatud arvestuspõhimõtted (IFRS suurtele ja EFS ülejäänutele), vajadus orienteeruda keerukamates maksuarvestuse küsimustes või oskused börsiettevõttest kontserni raamatupidamise korraldamisel, on seadnud professionaalide jaoks lati üsna kõrgele.

Juhtivraamatupidaja, tase 7 kutse taotlemine võimaldab suure teadmiste ja kogemuste pagasiga raamatupidajatel ennast proovile panna. Kutsetunnistuse saamine annab ametliku kinnituse, et ollaksegi oma ametiala kõrgeimal tasemel. On selge, et iga suurettevõtte pearaamatupidaja on pidanud oma ametialase karjääri jooksul positsiooni saavutamiseks üksjagu pingutama ning tase 7 kutsetunnistuseni jõudmine võiks olla iga endast lugupidava tippspetsialisti karjääri loomulik osa.

Arvan, et Eestis on sadu tublisid raamatupidajaid, kelle jaoks juhtivraamatupidaja kutse taotlemine on täiesti jõukohane. Soovitan teil kõigil tutvuda selle kutsestandardiga, panna kokku oma töömapp ja taotlus hindamiseks sisse anda. Nii nagu esimesed kolm kõrgeima kutsetunnistuse saajat kinnitavad – see on suurepärane võimalus ennast tõestada!

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700