Autor: Külli Reino, palgauudised.ee toimetaja • 29. juuli 2021

Raamatupidamis- ja personalitöötajate palgaraport näitab langustrendi, I kvartal 2021

Missugune oli raamatupidajate, pearaamatupidajate, raamatupidamistöötajate ja personalitöötajate palk 2021. aasta alguses, kellel on palk tõusnud, kellel lagenud ja millises piirkonnas on valdkonna töötasu kõrgeim?

Palgauudiste toimetaja Külli Reino
Autor: Liisi Matvere

Esmalt vaatme üle, keda raport hõlmab.

Personalijuhid kavandavad, juhivad ja koordineerivad ettevõttes või organisatsioonis personali, töösuhete ning töötervishoiu ja -ohutusega seotud tegevust või tegutsevad ettevõtetes, mis osutavad personaliteenuseid teistele ettevõtetele ja organisatsioonidele. Siia kuuluvad näiteks järgmised ametid: töösuhete juht, personalijuht, värbamisjuht, tööhõiveagentuuri juht, tööjõurendi ettevõtte juht. Võrdlusbaasis on 885 naist ja 176 meest.

Pearaamatupidajad kavandavad, korraldavad ja haldavad eraisikute ja asutuste raamatupidamissüsteeme. Nad uurivad ja analüüsivad eraisikute ja asutuste raamatupidamist ning finantsaruandlust, et tagada korrektsus ja vastavus kehtivatele raamatupidamisstandarditele ja kordadele. Võrdlusbaasis on 4008 naist ja 138 meest.

Raamatupidajad peavad täielikku arvestust ettevõtte finantstehingute üle ning kontrollivad tehingutega seotud dokumentide ja kirjete õigsust. Võrdlusbaasis on 3214 naist ja 136 meest.

Arveametnikud ja raamatupidamistöötajad ehk raamatupidamise kontoritöötajad arvutavad, liigitavad ja registreerivad arvandmeid, et finantsarvestus oleks täielik. Nad täidavad mitmesuguseid regulaarseid arvutus-, sisestus- ja kontrolliülesandeid, et hankida raamatupidamisarvestuses kasutatavaid esmaseid finantsandmeid. Võrdlusbaasis on 5124 naist ja 302 meest.

Personali, karjääri ja koolituse tippspetsialistid osutavad personalipoliitikaga seotud äriteenuseid, nagu töötajate värbamine ja täiendusõppe korraldamine, ametite analüüs ja kutsesuunitlus. Siia rühma kuuluvad ka töötajate koolituse ja täiendusõppe tippspetsialistid, kes kavandavad, arendavad, rakendavad ja hindavad väljaõppe ning täienduskoolituse programme, et tagada juhtkonna ja töötajate oskused ja arendada organisatsiooni eesmärkide täitmiseks vajalikku pädevust. Siia rühma kuuluvad näiteks järgmised ametid: karjäärinõustaja, kutseanalüütik, tööanalüütik, personali tippspetsialist, värbamisspetsialist, töötajate täiendusõppe tippspetsialist, täiendusõppe koolitusspetsialist, elukestva õppe juht, koolituskeskuse juhataja, täienduskoolituse juht, täiendusõppe osakonna juhataja. Võrdlusbaasis on 1362 naist ja 181 meest.

Mediaanpalk ametikohtade lõikes

Mediaanpalk on summa, millest rohkem ja millest vähem teenivaid töötajaid on sellel ametikohal ühepalju. Andmeid vaadates selgub, et eelmise aasta viimase kvartaliga võrreldes on kõikides vaadeldavates ametirühmades mediaanpalk langenud va personalijuhtidel, kelle palk suurenes 14 euro võrra. Enim on mediaanpalk langenud personali, karjääri ja koolituse tippspetsialistidel - 67 euro võrra. Pearaamatupidajad saavad mediaanpalka võrreldes raamatupidajatega 167 eurot rohkem. Personalijuhtide mediaanpalk on võrreldes personali, karjääri ja koolituse tippspetsialistidega 581 euro võrra suurem.

Tabel 1. Raamatupidamis- ja personalitöötajate mediaanpalk 2021 I kvartal

Töötasu maakondade lõikes

Piirkonniti teenivad pearaamatupidajad kõige kõrgemat tasu Tallinnas ja Harjumaal, kus bruto-mediaanpalk on 1818 eurot. Raamatupidajate töötasu on samas piirkonnas 1533 eurot. Raamatupidamistöötajate ja arveametnike palk oli selles piirkonnas samuti teistest märkimisväärselt kõrgem, küündides 1263 euroni.

Võrreldes eelmise aasta viimase kvartaliga on enamus maakondades raamatupidamistöötajate palgad langustrendis. Pearaamatupidajate palk langes enim Läänemaal 284 euro võrra, järgnesid Valgamaa 202 euro ja Jõgevamaa 105 euroga. Teistes maakondades jäi töötasu langus alla 100 euro. Pearaamatupidajata palk tõusis ainult Võru, Põlva, Pärnu ja Ida-Virumaal - kõikjal jäi tõus alla 100 euro.

Bruto-mediaanpalga langustrend jääb silma ka raamatupidajate ja raamatupidamistöötajate ametirühmades. Raamatupidajate tasu vähenes enim Põlvamaal (240 eurot), järgnes Viljandimaa 122 euroga. Teistes maakondades jäi langus alla 100 euro. Raamatupidajate palk tõusis Raplamaal 54 eurot, Pärnumaal 12 eurot ja Ida- Virumaal 10 eurot.

Raamatupidamistöötajate ametirühmas langes bruto-mediaanpalk kõige rohkem Läänemaal 168 euro võrra, järgnes Viljandimaa 103 euroga. Mujal jäi langus alla 60 euro. Tõus oli suurim Põlvamaal 110 eurot, Järva-, Saare- ja Valgamaal jäi tõus alla 70 euro.

Tabel 2. Raamatupidamistöötajate mediaanpalk maakondade lõikes 2021 I kvartal

Personalijuhid teenivad kõige suuremat tasu Tallinnas ja Harjumaal, kus bruto-mediaanpalk on 2578 eurot, järgnevad Tartumaa 2015 euroga ja Lääne-Virumaa 1711 euroga. Võrdlemisi sarnane on personalijuhi palk Pärnu- ja Viljandimaal, vastavalt 1518 ja 1472 eurot. Ida-Virumaal on personalijuhi bruto-mediaanpalk 1364 eurot. Võrreldes eelmise aasta IV kvartaliga on pooltes maakondades ka personalijuhi palk langenud: Pärnumaal 84, Viljandimaal 124 ja Lääne- Virumaal lausa 239 euro võrra. Teistes mainitud maakondades on personalijuhtide töötasu kasinalt tõusnud.

Personali tippspetsialist teenib Tallinnas ja Harjumaal 1821 eurot brutona, järgnevad Tartumaa 1675, Viljandimaa 1657 ja Pärnumaa 1616 euroga. Ida-Virumaal on personali tippspetsialisti palk 1436 eurot. Palk on võrreldes eelmise aasta IV kvartaliga vähesel määral tõusnud ainult Pärnu- ja Ida-Virumaal. Teistes mainitud maakondades on personali tippspetsialisti palk sarnaselt personaijuhtide palgaga langenud: enim langes palk Viljandimaal 136 euro võrra.

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700