Autor: Raamatupidaja.ee • 24. märts 2020

Eelmise majanduskriisi ajal tehtud vigadest ei ole õpitud

Luminori hinnangul saavad valitsuse otsusega valusalt pihta kõik pensionikogujad ning tehtud samm näitab, et eelmise majanduskriisi ajal tehtud vigadest ei ole õpitud. Kogumise katkestamine maailmamajanduse nõrkuse perioodil vähendab järgmisest majandustõusust saadavaid tulusid.
Foto: pixabay

Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani sõnul tuleks tänaste otsuste puhul arvestada eelmise kriisi õppetunde, et mitte tehtud vigu korrata. „Kui võrdleme tänast olukorda eelmise sissemaksete peatamisega, on oluline rääkida kahest aspektist. Esiteks, eelmisel korral kaotasid suuresti pensionikogujad, kel jäi mitme majandustsükli soodsaimal perioodil finantsturul uute investeeringute näol osalemata. Sama juhtub ka sel korral ning taas on suurim kaotaja pensionikoguja,“ rääkis Pikkani. „Järgmine tõusev finantstsükkel ja sellest tingitud võimalus seisab meie ees, mitte meie seljataga. On väga ebaõiglane lõigata pensikogujad loomult tsükliliste finantsturgude järgnevast tõusufaasist ära ja jätta nad silmitsi vaid viimase langusega,“ lisas ta.

Teise aspektina toob Pikkani välja selle, et eelmise majandustsükli madalpunktis olid Eestil riigina oluliselt teised valikud kui täna. „Eurole ülemineku eel oli Eesti rahvusvahelisel finantsturul väike uustulnuk, kelle naljakas, valuutakomitee süsteemil põhinev Eesti kroon oli üldise rahvusvahelise arvamuse kohaselt määratud hukule. Täna on Eesti Euroopa finantsturul üks eeskujulikumaid õpilasi, kelle ülimadal võlatase hoiab avatuna palju erinevaid uksi,“ kommenteeris ta. „Seega ei ole maksed kogumispensioni süsteemi kindlasti üks vähestest võimalustest nimekirjas, mille vahel saab tänane valitsus valida. Mistõttu ei ole sellisel valikul ka ratsionaalseid põhjendusi,“ lisas Pikkani.

„Samuti on oluline märkida, et pensionimaksete peatamine ei aita kuidagi tööta jäänud inimesi. Ja väga raskesti mõistetav on, miks sellist tuleviku arvelt pakutavat abi peaks vajama need, kellel on töö alles. Kui valitsus oma otsuse praegu ellu viib, peaks ta samal ajal tegema inimestele koheselt võimalikuks ise rohkem pensionit koguda. Pärast majanduse taastumist peaks riik aga enda sissemakseid tasaarvelduseks mõneks ajaks suurendama. Aga ennekõike – valitsusele laiemalt avatud olevad majandusülesed laenuvõimalused ja maksumaksjate personaalsed kogutavad pensionisäästud on ülimalt erinevad võimalused ning neid ei tohiks kindlasti segi ajada. Isegi kui mõlema mõõtühikuks on euro,“ kommenteeris Pikkani.

Pensioniüksuse juht rõhutas, et valitsuse otsus paneb igal juhul suurema vastutuse inimestele endale. „Inimestel tasub pärast valitsuse otsust kaaluda ka ise rohkem oma pensionisse panustamist, näiteks läbi kolmanda penisonisamba, ning vähendada seeläbi valitsuse sammu negatiivset mõju oma pensionisäästudele. Pikaajalist pilti vaadates võib just praegu olla parim aeg investeerimiseks, sest turud on suure languse juba läbi teinud,“ lisas ta.

Allikas: Luminor

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700