Kohtuvaidlused on enamasti keerukad ja aeganõudvad ning kohtukulude kogusumma võib osutuda küllaltki suureks. Poolelioleva kohtuvaidluse korral peab ettevõtte juhtkond hindama kohtukuludega kaasneva tulevikukohustise tõenäosust ja sellest lähtuvalt otsustama, kas kajastada aastaaruandes kohtuvaidlusega seotud eraldist või mitte.

- Ave Nukka käsitleb kohtuvaidlustega seotud eraldisi
Bilansis kajastatud kohustis on raamatupidamiskohustuslase eksisteeriv kohustus, mis tuleneb minevikusündmustest ning millest vabanemine eeldatavalt vähendab majanduslikult kasulikke ressursse (raamatupidamise seadus (RPS) § 3). Kohustiste kajastamisel aluseks võetav summa on üldjuhul fikseeritud arvel, lepingus või mõnes muus algdokumendis, seega kulude tekkimisega kaasnevate kohustiste realiseerimise aeg ja summa on täpselt teada (RTJ 8). Samas esineb majandustegevuses ka olukordi, kui tulevikukohustise tekkimine on tõenäoline, ent selle realiseerimise aeg või summa ei ole kindel. Selliste tulevikus tõenäoliselt tekkivate kohustiste katteks tuleks moodustada eraldis, et tulevaste kulude katmiseks vajalik raha oleks olemas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tavapäraselt ostuboonusest rääkides tõlgendatakse seda kui hüve, millega kaasneb hinnaalandus konkreetsele ostjale (tarbijale või kliendile), mis saab toimuda ostutehingul või siis pärast ostutehingute sooritamist kokkulepitud ajal.
Käesoleval aastal jõustus üks uus rahvusvaheline finantsaruandluse standard ja mitmeid väiksemaid muudatusi olemasolevates standardites ja tõlgendustes. Alljärgnevalt on neist välja toodud olulisemad, mis võivad mõjutada suuremat hulka ettevõtteid.
Rahvusvaheliselt tunnustatud alusprintsiibid loovad raamatupidamise aruannete koostamise metoodilise raamistiku. Muuhulgas rõhutatakse kulude ja kohustiste ettevaatliku ja kaalutletud käsitamise tähtsust.
Testi oma teadmisi garantiieraldiste arvutamisest.
Kandideerimine kuni: 06.05.02025