Autor: Raamatupidaja.ee • 4. november 2019

Arvestusvaldkonna edendaja 2019: kandidaat nr 8 Maret Güldenkoh

Läbi aasta vahendab ajakiri Raamatupidamise Praktik arvestusala valdkonnas tegutsevate ja/või seda tugevalt mõjutavate inimeste töiseid saavutusi ja parimaid praktikaid.

Koostöös Excellent Business Solutionsiga valime ajakirja kaanepersoonide seast välja arvestusvaldkonda sel aastal kõige enam mõjutanud professionaali.

Maret Güldenkoh: õpetamine paneb mul silmad särama!

TTÜ Mereakadeemias ja Sisekaitseakadeemia finantskolledžis rahandus- ja majandusaineid õpetav Maret Güldenkoh tunnistab otsekoheselt, et on üks neist õnnelikest, kelle töö ja hobi kattuvad. Kui tihti seda elus ette tuleb?

Kes on Mareti loengust või koolitusest osa saanud või temaga niisama suhelnud, võib tõdeda, et nii energilist, emotsionaalset ja samas sõbralikku õppejõudu kohtab Eestis ilmselt harva. Sama haruldane on tänapäeval ka see, kui õpetamine pole töö ega vaev, vaid ennekõike vaimustus ja kirg! Mareti jaoks see nii just ongi. Ta ei kurda õppejõu pingelise töö, madala palga ega laiskade tudengite üle, vaid räägib õpetatavast ainest ja õpilastest vaimustusega.

Kui olete olnud Mareti õpilane koolitusel, võite kolme aasta jooksul tema poole pöörduda, sest ta annab endiselt nõu või aitab maksuküsimuste rägastikus õiget vastust leida – selleks ju õpetajad tema sõnul ongi. Aga kui advokaat või nõuandja küsib iga sellise hilisema nõuande eest kopsakat tasu, siis Maret teeb seda kõike tasuta, soovist oma õpilasi aidata. „See, mida ma oskan, seda tahan ka meelsasti teistega jagada.” Kindlasti on tänu sellele Eestis rohkem korralikke maksumaksjaid ja kohusetundlikke ettevõtjaid. Vahel ei osata kohe teooriat ja päriselu omavahel siduda, kõiki probleeme ette näha, ja siis on ju hea, kui saab tuttavalt eksperdilt nõu küsida. „See on tore, kui keegi helistab ja küsib jälle nõu. Mulle õpetamine tõesti väga meeldib, see paneb mul silmad särama. Olen alati mõelnud, et tuleb võimaluse korral teha seda, mis meeldib, et oleks võimalus ühendada oma hobi ja töö.”

Viimased viisteist aastat on Maret õpetanud nii noori kui ka vanu, nii oma ala eksperte kui ka täiesti algajaid, kellel oma arvamus õpetatava kohta puudub. Tema enda kohta kehtib aga tuntud mõte, et kui inimene on ise sellest, millest räägib, siiralt vaimustuses, siis on seda ka teised. „Kas teate, kuidas õppejõudu õhtusöögilauas ära tunda?” viskab Maret hoopis teistsuguse viktoriiniküsimuse õhku. Ja vastab ise kiiresti: „Õppejõu taldrik saab kõige kiiremini tühjaks. Miks? Sest loengute vaheajal tuleb õppida kiiresti tudengitega võidu lõunat sööma, et tagasi tundi jõuda. Aega ju pole!”

Raamatupidajate päev 2019: Maksukarusell

8. november 2019 - Cinamon Mall of Tallinn T1

Samuti on Maret märganud, et olles harjunud pidevalt klassi või saali ees seisma ja palju liikuma, ei oska ega tahagi enam pikalt istuda. „Siis ei saa enam püsti,” naerab heas vormis ja oma aastatelt märksa noorem tunduv Maret kelmikalt. Istuda tuleb tal nagunii palju, esiteks autoroolis, sest kodust tööle Tallinna on 138 km ning seda maad sõidab Maret pea iga päev.

Ainult välimuse põhjal võiks Maretit pidada kunstnikuks, moeloojaks või näitlejaks. Hoopis vähem oskab võhik arvata, et nii silmapaistva välimusega ja mõnusat nalja armastava naise puhul on tegu hoopis rahandusasjatundjaga, kes oskab une pealt üles lugeda kõik maksud, raamatupidamisreeglid ja OÜ-tajate eksimused. Mareti suurim teaduslik kirg on FIE-d ja pereettevõtted. 2004. aastal Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonnas kaitstud magistritöö teema oli „Füüsilisest isikust ettevõtjate roll majanduses ja nende tegevuse reguleerimine”. Praeguseks on Maret läbinud ka kogu doktoriõpingute programmi, aga doktoritöö kaitsmiseni läheb veel aega, mistõttu ei pea ta oluliseks sel teemal pikemalt peatuda.

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700