Autor: Raamatupidaja.ee • 30. oktoober 2019

Arvestusvaldkonna edendaja 2019: kandidaat nr 6 Aet Toots

Läbi aasta vahendab ajakiri Raamatupidamise Praktik arvestusala valdkonnas tegutsevate ja/või seda tugevalt mõjutavate inimeste töiseid saavutusi ja parimaid praktikaid.

Koostöös Excellent Business Solutionsiga valime ajakirja kaanepersoonide seast välja arvestusvaldkonda sel aastal kõige enam mõjutanud professionaali.

Aet Toots – keele- ja kunstiandega finantsarvestuse õppejõud

Kui Estonian Business Schooli (EBS) finantsarvestuse lektor ja pikaaegne keelekeskuse juht Aet Toots pärast keskkooli Tartu Ülikooli inglise keelt õppima läks, ei osanud ta uneski näha, et diplomit saades on Eesti vaba ning tema tulevik on seotud finants- ja ärimaailmaga. Just nii aga läks.

„Mäletan, et kirjutasin oma EBS-i töölepingule alla just 20. augustil 1991. aastal, Eesti jaoks väga märgilisel päeval,” avaldab Aet, kelle mitmekesiseid huvisid ja kooliaegseid lemmikaineid arvesse võttes ei ole finantsmaailma jõudmine sugugi üllatav. Vaja on huvi, ettevõtlikkust, kohusetunnet ja soovi uusi asju juurde õppida.

Praegu õpetab Aet mitmesuguseid aineid: finantsarvestus, juhtimisarvestus ja ka finantsaruandlus. Üks aine on finantsalane inglise keel (accounting and finance communication), mis on n-ö terminoloogiakursus. „See ongi vist mu lemmikaine, sest mu taust on ju kõigepealt inglise filoloogia, alles seejärel tuli rahvusvahelise ärijuhtimise magistriõppe (MBA) programm, kus ma spetsialiseerusin majandusarvestusele ja rahandusele. Niisiis on finants- ja majandusarvestuse terminoloogia õpetamise pluss see, et siin ma saan oma hariduslikku tausta vajaduste järgi kombineerida,” selgitab Aet.

Aineid, mida ta praegu erinevates koolides (ja isegi eri riikides) annab, on päris palju ning nende üleslugemine läheb keeruliseks.

Lühidalt võib öelda, et põhiliselt õpetab Aet tudengeid ja suuremalt jaolt on õpetamise keel inglise keel – nii rahvusvaheliste tudengite kui ka eestlaste puhul, kes on valinud ingliskeelse õppe või ainult konkreetse aine. Iga õppeaasta võib aga olla erinev. Käesoleval semestril on näiteks bakalaureuseõppes ka mõned EBS-i ettevõtluse eestikeelsed grupid. Ja natuke õpetab Aet ikka ka finantsalast inglise keelt – seda nii EBS-is kui ka Tallinna Tehnikaülikoolis (uus nimi TalTech, endine TTÜ). Selle kõige vahele mahuvad ka põnevad koolitused Äripäeva Akadeemias, finants- ja majandusarvestuse terminoloogia kursused, lektoritöö Soomes ja Prantsusmaal.

Kui kuulajal läheb segi, kui palju ta jõuab ja kui palju erinevaid aineid oskab õpetada, siis Aet tunnistab, et tema õpetamiskoormus on alati väga suur olnud. See on ka põhjus, miks ta pole jõudnud teadustööga tegeleda, ehkki tulevikku silmas pidades oleks PhD tiitel nime taga tore. „Oluline oleks see eriti siis, kui peaksin soovima välismaale pikemaks ajaks tööle minna, siis on hea, kui oleks doktorikraad.” Nüüd, kui tema poeg on juba aastaid ise välismaal õppinud (ehkki nüüd ema rõõmuks Eestisse tööle tuleb), pole see samm sugugi võimatu. Lektorina on Aet aga väga rahul: „Mulle väga meeldib auditooriumi ees olla, rääkida ja vahetult suhelda. See annab mulle energiat.”

Raamatupidajate päev 2019: Maksukarusell

8. november 2019 - Cinamon Mall of Tallinn T1

Kui Aet saab tudengitelt tagasisidet, et ta on väga energiline ja elurõõmus õppejõud, kes alati oskab huvitavalt asju selgitada, teeb see muidugi rõõmu. Samas öeldakse ka, et tema ainest ikka väga lihtsalt läbi saa – heade tulemuste nimel tuleb pingutada. Seda võtab õppejõud Aet aga samuti komplimendina.

EBS-i kõige olulisemaks koolipere sündmuseks kujunenud Kuldse Haba Galal tunnustati Aet Tootsi 2017. aastal ka elutööpreemiaga. Tegemist on kõrge tunnustusega, sest nominendi valivad üliõpilased koos kolleegidega.

Tulevikuunistustest rääkides ütleb Aet kindlalt, et näeb ennast ka kümne aasta pärast õpilaste ees seismas, sest õppejõutöö talle sobib. „Küll võib aga olla, et proovin mõne aja välismaal töötada – muidugi lektorina –, sest enam pole kodus väikesi lapsi, kelle pärast ei saaks seda sammu ette võtta. Mulle meeldib õpetamine, aga ma ei välista ka teadus- ja arendustööd. Miks mitte näiteks koostada uusi terminoloogiasõnastikke. Mõtteid jagub, ent muidugi peab leidma aega. Loodan, et saan need plaanid teoks teha. Olen avatud ka koostööle, kui mõni ettevõte vajab abi eelkõige finantsarvestuse või juhtimisarvestuse valdkonna ingliskeelse terminoloogia küsimustes.”

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700