Autor: Raamatupidaja.ee • 28. oktoober 2019

Arvestusvaldkonna edendaja 2019: kandidaat nr 4 Tõnis Elling

Läbi aasta vahendab ajakiri Raamatupidamise Praktik arvestusala valdkonnas tegutsevate ja/või seda tugevalt mõjutavate inimeste töiseid saavutusi ja parimaid praktikaid.

Koostöös Excellent Business Solutionsiga valime ajakirja kaanepersoonide seast välja arvestusvaldkonda sel aastal kõige enam mõjutanud professionaali.

Tõnis Elling: käibemaks võib ka lõbus olla!

Tuntud maksunõustaja ja käibemaksuekspert Tõnis Elling tunnistab ajakirjale Raamatupidamise Praktik, et koolitustel ei räägi ta sugugi ainult maksudest, vaid püüab ka inimeste tuju tõsta, sest õppimine peab olema meeldiv.

Nii mõnigi kord alustab Tõnis loengut umbes selliste sõnadega: „Elu on ilus, inimesed!” või „Miks te mossitate? Teil on ju kõik hästi, olete terved ja teete vajalikku tööd. Kas teate, et käibemaks võib ka lõbus olla?!” Sellega on esimene jää murtud. Kui otseselt polegi vaja seda teha, aitab omapäraselt energiline ja humoorikas algus tõsiseid kuulajaid rõõmsamaks teha ning koolituseks ette valmistada. Nimelt on Tõnis veendunud, et oskus elust rõõmu tunda ja väikeste asjade üle mitte viriseda on tähtsamad kui käibemaksutõed. Kui inimene teeb oma tööd vastumeelselt või on talle õppimine vastumeelne ja tusatuju tekitav, siis peaks ta ehk hoopis eriala vahetama.

Juhul kui keegi arvab, et koolitusel ei tasuks ikka komejanti teha, siis Tõnise enam kui viisteist aastat kestnud õpetamis- ja koolituskogemus kinnitab vastupidist. Ta on seitse korda valitud Sisekaitseakadeemia Finantskolledži parimaks lektoriks, sh ühel aastal koguni terve akadeemia parimaks. Tema koolitusi oodatakse ja neid nauditakse, sest esineda, maksudest rääkida ja neid nii- ja naapidi analüüsida ning sekka naljakaid lugusid rääkida Tõnis oskab. Üks tudeng küsis Tõniselt alles mõni aeg tagasi, kas ta pole mõelnud lavakunstiõpingute peale. „Muidugi on aastate jooksul olnud ka neid, kes ütlevad, et kaldun teemast kõrvale või olen liiga rõõmus, aga ma teen seda teadlikult. Miks ma just nii koolitan? Ilmselt see on mulle omane ja sobib. Koolitajad peavadki erinevad olema. See on minu tee.”

On tudengeid, kes mäletavad siiani Tõnise erilisi lugusid, näiteks kuidas ta käis esimest korda oma sünnipäeval langevarjuga hüppamas ja maandus värskelt sõnnikuga kaetud põllul. Samal õhtul ootasid sugulased teda tundide viisi pidulauda ning olid veendunud, et Tõnist enam pole – telefone sel ajal polnud ja kusagilt ei saanud infot.

„Kõigile see loengu ja jutustamise stiil muidugi alati ei meeldi, aga ma teen seda teadlikult.” Hollandi spetsialistid õpetasid sedagi, et lektor peab olema näitleja või suisa kloun. Viimasel aastal, kui ta sisekaitseakadeemias õpetas, küsiski üks tütarlaps, kas Tõnis pole mõelnud lavakunstikooli õppima mineku peale. „Selleks pole vist vajadust,” naerab ta. Kuid sama võtet kasutab ta ka raamatupidajaid koolitades. „Ütlen koolitustel raamatupidajatele viisakalt, et mis te mossitate, kas juhtus midagi? Käibemaks võib olla ka lõbus ja tore olla! Enamasti see toimib, vahel räägin anekdoote, peame dialoogi.” See ongi põhjus, miks Tõnise loengud pole kunagi igavad, ehkki teema tundub paljudele kõrvaltvaatajatele keeruline, ja miks teda parimaks kõnelejaks on nimetatud.

Raamatupidajate päev 2019: Maksukarusell

8. november 2019 - Cinamon Mall of Tallinn T1

Tõnis Elling on maksundusega tegelenud 20 aastat. Esimene tööalane kokkupuude maksundusega oli tal 1999. aastal, asudes tööle Tallinna Juriidiliste Isikute Maksuametisse. Ametniku perioodile järgnes õppejõutöö Sisekaitseakadeemia Finantskolledžis (alates 2005), kus ta hakkas tulevastele maksu- ja tolliametnikele õpetama erinevaid maksunduse aineid.

Tõnis on spetsialiseerunud peaasjalikult kaudsetele maksudele (käibemaks, aktsiisid). Alates 2009. aastast on õppejõu ametile paralleelselt lisandunud maksunõustaja töö rahvusvahelises nõustamisfirmas Grant Thornton Rimess OÜ. Seejärel töötas Tõnis Leinonen OÜ nõustamisüksuse juhina ja Deloitte Advisory juhtiva maksunõustajana. Alates 2019. maist töötab Tõnis Ernst & Young Baltic AS juhtiva maksunõustajana.

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700