Autor: Raamatupidaja.ee • 19. juuni 2019

Eesti toetab äriühingute lihtsat piiriülest liikumist EL-s

Justiitsminister Raivo Aeg tegi valitsusele ettepaneku jääda piiriülese liikumise direktiivi vastuvõtmisel erapooletuks, sest läbirääkimistel saavutatud kokkulepe ei täida algatuse algset eesmärki lihtsustada ühingute piiriülest liikumist Euroopa Liidus.
Autor: pixabay

Justiitsministri hinnangul teevad plaanitud muudatused ühingute piiriülese liikumise liiga keeruliseks ja sellele seatakse ebamõistlikke piiranguid, eeskätt liikumist takistava petuskeemi laiendatud sõnastamise kaudu. „Meie jaoks on probleemiks see, et direktiiv käsitleb potentsiaalse petuskeemina olukorda, kus ühingu registrijärgne asukoht, juhatuse asukoht ning töötajate asukoht ei asu samas riigis. See kitsendab oluliselt loodavate piiriülese liikuvuse reeglite kasutamist Eestis, sest meie õigussüsteem pigem soosib uuemaid ärimudeleid viljelevaid ühinguid,“ märkis Raivo Aeg.

„Tänapäevaste digitaalsete vahendite kasutuselevõtu tõttu puudub igasugune vajadus, et juhatus, töötajad ja majandustegevus asuks samas riigis. Seetõttu ei ole ka õige, et kõik kaasaegseid majandusmudeleid kasutavad ettevõtjad määratakse riskirühma, keda tuleks põhjalikumalt kontrollida,“ rõhutas Aeg. Justiitsminister lisas, et pettuste vastane võitlus on Eesti jaoks oluline, kuid meetmed selleks peavad olema proportsionaalsed.

Ühtlustatud korra eesmärk on anda äriühingutele (eelkõige mikro- ja väikeettevõtjatele) võimalus end nõuetele vastavalt ja tulemuslikult piiriüleselt ümber kujundada, ühineda ja jaguneda. Eestis oli 2019. aasta juuni seisuga registreeritud 241 437ettevõtjat, millest osaühinguid ja aktsiaseltse on kokku 204 665. 2017. aasta uuringuga tuvastati 84 piiriülese liikumise soovi juhtumit, kus lähte- või sihtkohariigiks oli Eesti.

Piiriülese mobiilsuse direktiivi lõplik heakskiitmine on planeeritud tänavu oktoobrisse. Direktiiviga kaasneb vajadus muuta äriseadustikku, karistusseadustikku ning töötajate üleühenduselise kaasamise seadust.

Tegemist on osaga ühinguõiguse paketist, mille eesmärk on ajakohastada ja täiendada Euroopa Liidu äriühingute piiriüleseid toiminguid käsitlevat raamistikku ning ühtlustada digitaalsete lahenduste kasutamist igas ettevõtlustsüklis.

Allikas: Justiitsministeerium

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700