Töölepingu seaduse kohaselt on tööandja kohustatud töötajale puhkust andma ja puhkusetasu arvestama ning töötaja ei saa keelduda puhkusele minekust. Töölepingu seadusest lähtuv puhkus on tasustatav.
- Maret Güldenkoh käsitleb puhkusetasu arvestust
Esmalt tuleb aru saada, kes on töötaja ja tööandja. Tööandja mõistega ei tohiks kellelgi arusaamatust tekkida: tööandja on isik, kes annab tööd. Kui tööandja vajab töötajat ja sõlmib lepingu füüsilise isikuga, siis see ei tähenda automaatselt seda, et füüsilisel isikul on õigus puhkusele. Kõik füüsilised isikud eeldavad, et töö tegemiseks sõlmitakse nendega tööleping, mis annab töötajale töölepingust tulenevad õigused. Kui töötaja täidab tööandja antud töökohustusi, mille alusnõuded on sätestatud töölepingu seaduses, siis peab olema tegemist töölepinguga. Vaatamata sellele sõlmitakse töö tegemiseks võlaõiguslikke lepinguid (töövõtuleping, käsundusleping jms), mis sõnastavad füüsilise isiku töötaja asemel töövõtjaks. Võlaõigusliku lepinguga töötades ei ole töövõtjal õigust puhkusele.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.