Autor: Raamatupidaja.ee • 14. märts 2019

Kellele on süstlatorge ohuallikaks?

Töötervishoiu rakkerühma juhtiv tööinspektor Janika Rõõmus selgitab, kas süstlatorge on ohuallikaks ainult tervishoiusektori töötajatele.

Lugeja küsib: Töötan koristajana ja leidsin prügikorvi tühjendamisel kasutatud süstla, kuidas võib see mind ohustada? Kas tööandja saab enda poolt midagi teha, et võimalikke riske vähendada?

Vastab töötervishoiu rakkerühma juhtiv tööinspektor Janika Rõõmus: Seda me teame kõik, et tervishoiu- ja hoolekandesektori töötajatel on suur oht puutuda töö juures kokku vere kaudu levivate haigustekitajatega, sageli just vigastuste kaudu. Sellise kokkupuute kõige tuntum vorm on süstlatorkest tekitatud haav. Ehkki meditsiiniõed, kes tegelevad patsientidega ja kasutavad süstlaid, on üldjuhul suurimas ohus, ei tohi unustada teisi võimalikke ohuolukordi. Nii on võimalus, et süstal satub prügi või musta pesu hulka ja seab ohtu hoopis pesulatöötaja või koristaja.

Lisaks meditsiinitöötajatele ja koristajatele peaksid süstlatorkest põhjustatud terviseriske arvestama ka muude valdkondade töötajad, näiteks vangla ja kriminaalhoolduse töötajad, politseinikud, turvatöötajad jne.

Süstlatorkest tulenevate riskide hindamisel tuleb esmalt kindlaks teha ohustatud töötaja, arvestades tema töökohta, -ülesandeid, olukordasid ja seadmeid, sest tema töökeskkonna eripära tõttu võivad vere kaudu levivad haigusetekitajad edasi kanduda. Teisalt tuleb alati silmas pidada ka teiste ettevõtte töötajate (puhastus-, turva- ja hooldustöötajad) või teiste isikute (kliendid, külalised, juhuslikud möödujad) võimalikku viibimist töökohal või kokkupuudet süstaldega.

Tööandjal peab olema kindlasti tegevuskava juhtudeks, kui süstlatorkevigastus on juba tekkinud. Kavas tuleks keskenduda vigastatud töötaja heaolu tagamisele arstiabi ja nõustamise kaudu, ent näha ette ka ennetavate meetmete läbivaatamine, et õnnetustest õppust võtta. Tegevuskavas võiks ette näha ka mõnede elementaarsete ennetusmeetmete ülekordamine juhendamiste kaudu, valitud isikukaitsevahendite tõhususe analüüsimine, läbimõeldud jäätmekäitlussüsteem. Alati on võimalik konsulteerida spetsialistiga, et olla kindel, et kõiki riske on arvestatud ning kõik vajalikud abinõud niisuguste juhtumite vältimiseks on rakendatud.

Allikas: tooelu.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700