Autorid: Raamatupidaja.ee , Marianne Lõhmus • 28. jaanuar 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uus tuluregister Soomes

Alates 1.1.2019 tuleb Soomes tasu töötamise või teenuse osutamise eest deklareerida tuluregistris. Soome Maksuamet on välja toonud juhised ja soovitused uue registri kasutamiseks ning andmete esitamiseks.

Tuluregister on riiklik elektrooniline andmebaas, mis võetakse Soomes kasutusele 1.1.2019. Tuluregistrisse (www.tulorekisteri.fi) teatatakse pärast 1.1.2019 makstud töö- ja töösoorituse põhjal makstud tasud. Kõik tööandjad (suured ja väikesed ettevõtted ning näiteks majapidamised tööandjana) teatavad edaspidi andmed reaalajas tuluregistrisse. Väljamakse tegija, näiteks tööandja, on kohustatud deklareerima väljamaksete andmed.

Tuluregistrisse teatatavad andmed on tehtud töö eest makstud töö- ja teenustasud, mitterahalised hüvitised (erisoodustused) ja muud töösoorituse põhjal makstud väljamaksed. Teatada tuleb ka maksuvabad ja maksustatavad kuluhüvitised. Tuluregistrisse teatatakse makstud päevarahad, toidurahad ja sõiduhüvitised. Tuluregistrile teatatavatel andmetel ei ole eurodes väljendatud alampiiri, teatada tuleb kõik andmed.

Alates 1. jaanuarist käivitati Soomes uus tuluregister
Foto: PantherMedia

Andmed deklareeritakse viie päeva jooksul alates maksepäevast

Andmed esitatakse tuluregistrisse kahe erineva teatega. Väljamaksete teade esitatakse eraldi iga isiku ja iga maksepäeva kohta. Tööandja eriteade esitatakse kord kuus.

Väljamaksete teade tuleb edastada viie kalendripäeva jooksul alates maksepäevast. Maksepäeva all mõeldakse palgapäeva ehk päeva, millal väljamakse oli saaja jaoks kasutatav. Ka ajutise tööandjana tegutsev ettevõte peab esitama andmed põhimõtte "maksepäev + 5 päeva" alusel.

Tööandja eriteade esitatakse maksmisele järgneva kalendrikuu 5. päeval. Tööandja eriteatega teatatakse makstud tööandja haiguskindlustusmaksu kogusumma ja sellest tehtud võimalikud mahaarvamised. Soome Maksuameti tööandjaregistrisse kuuluv tööandja peab lisaks esitama andmed "Palgamakseid ei ole" juhul, kui kõnealuses kuus ei ole väljamakseid. Ajutine tööandja peab tuluregistrile esitama tööandja eriteate ainult nende kuude kohta, mil väljamakseid on tehtud.

Mis muutub ja milliseid andmeid tuleb tuluregistrisse esitama hakata?

Oma kogemusi uue tuluregistriga jagab Christer Haimi veebiseminaril: "Uus tuluregister Soomes".

Lisainfo ja registreerimine SIIN!

Deklareeri elektrooniliselt – paberil saab andmeid esitada ainult erilisel põhjusel

Elektrooniline asjaajamine on tuluregistri põhieeldus ja andmeid saab edaspidi pabervormil esitada ainult erilisel põhjusel. Eriliseks põhjuseks võidakse lugeda olukorrad, kus ei saa mõistlikult eeldada andmete deklareerimist elektrooniliselt. Nii on näiteks siis, kui füüsilisel isikul, pärandvara haldajal, ajutisel tööandjal või välismaalasel ei ole võimalust andmeid elektrooniliselt deklareerida. Andmeid ei ole võimalik deklareerida telefoni teel. Lisaks ei ole võimalik andmeid deklareerida vabas vormis, vaid kasutada tuleb tuluregistri teatamiskanaleid.

Kõige soovitatavam ja sujuvam on esitada andmed tuluregistrisse otse palgasüsteemist nn tehnilise liidese kaudu. Mõistlik on küsida oma palgasüsteemi tarnijalt, kas palgasüsteemile on tulemas tuluregistrit puudutav uuendus ja kuidas on kavas andmed tuluregistrile edastada.

Elektroonilise tasuarvutuse ja deklareerimisega saab tutvuda eeskätt väikeettevõtjatele ja kodumajapidamistele mõeldud tasuta teenuses Palkka.fi, mis on riigi poolt pakutud teenus. Teenuse abil on võimalik arvutada töötasusid ja alates 1.1.2019 edastab Palkka.fi teenus andmed otse tuluregistrisse. Eraldi teadet tuluregistrile ei ole vaja edastada.

Andmed saab tuluregistrile deklareerida ka tuluregistri elektroonilises asjaajamisteenuses kas laadides andmed üles failina või sisestades andmed käsitsi veebivormi. Tuluregistri elektroonilise asjaajamisteenuse kasutamiseks autenditakse end olenevalt ettevõtlusvormist kas teenuses Suomi.fi-valtuudet või teenuses Katso. Välismaised ettevõtted ja välismaiste ettevõtete välismaised esindajad (füüsilised isikud) autendivad end teenuses Katso.

Soovituslik on deklareerida andmed tuluregistrisse otse palgasüsteemist nn tehnilise liidese kaudu. Kui andmete deklareerimiseks kasutatakse tuluregistri elektroonilist asjaajamisteenust, saab ettevõtte allkirjaõiguslik isik, tegevjuht, tegevjuhi asetäitja või füüsilisest isikust ettevõtja volitada näiteks raamatupidamisteenuse pakkuja deklareerima andmed tema eest tuluregistrisse.

Andmete deklareerimine läheb üle tuluregistrile – teised teatamiskanalid kõrvaldatakse kasutuselt

Viimased iga-aastased makstud tasude deklaratsioonid esitatakse praeguse korra kohaselt 2018. aasta kohta eraldi Soome Maksuametile, töökohajärgsetele pensioniasutustele, Töötuskindlustusfondile ja tööõnnetuste vastu kindlustavatele kindlustusandjatele. Andmete deklareerimise kord muutub alates 1.1.2019 ja pärast 1.1.2019 makstud väljamaksete andmed esitatakse reaalajas ühtsesse kesksesse registrisse. Kasutuselevõtt puudutab kõiki väljamaksete tegijaid ilma üleminekuaegadeta.

Enne 1.1.2019 makstud väljamaksete deklareerimine ja andmete korrigeerimised tehakse igale ametiasutusele eraldi. Tasub tähele panna, et 2019. aastal peavad väljamaksete tegijad esitama deklaratsioone nii tuluregistrile kui ka eraldi ametiasutustele 2018. aasta ja sellele eelnevate aastate osas.

Allikas: Vero.fi

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700