Autor: Raamatupidaja.ee • 3. jaanuar 2019

2019. aasta olulisemad seadusemuudatused

Ülevaate maksu- ja finantspoliitika valdkondade tähtsamatest seadusemuudatustest sel aastal.
Seadusemuudatused 2019.
Autor: scanpix

II samba tasud vähenevad

Teise samba valitsemistasu piirmäär langeb, mistõttu tasud langevad 2019. aastal senisest kiiremini jõudes OECD keskmise ehk 0,6% juurde.

Heade tulemuste korral võivad fondivalitsejad alates aastast 2020 võtta valitsemistasu ühe osana edukustasu. Selleks peab kohustusliku pensionifondi tootlus ületama sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa kasvu alates 2019. aasta septembrist. Edukustasu ei ole lubatud võtta konservatiivse pensionifondi valitsemiselt. Pensionifondide varade investeerimise reeglid muutuvad paindlikumaks. Näiteks on lubatud kogu vara investeerida börsiaktsiatesse. Samuti saab senisest rohkem investeerida börsivälistesse aktsiatesse ja kinnisvarasse. Need muudatused võimaldavad pensionifondidel rohkem Eestisse investeerida.

Alkoholi aktsiisimäärad ei tõuse

Sügisel heaks kiidetud seadusemuudatuse tulemusel jäävad nii lahja kui kange alkoholi aktsiisimäärad nii sel kui tuleval aastal mullusele tasemele.

Aktsiisitõusu ärajätmise tulemusena jääb ära piirikaubandust täiendavalt stimuleeriv hinnatõus. Alkoholi hinnaerinevus võrreldes Lätiga väheneb, kuna Läti plaanib aktsiisi tõsta.

Tubaka aktsiisimäär tõuseb 10 protsenti

Sigarettide aktsiisimäär (1000 sigareti kohta) on 77,5 eurot ja 30% maksimaalsest jaehinnast. Minimaalselt makstav aktsiisisumma (1000 sigareti kohta) on 124,72 eurot.

Suitsetamistubaka aktsiisimäär on 82,99 eurot kilogrammi kohta.

Küttegaasina kasutatava maagaasi aktsiisimäär 1000 kuupmeetri kohta tõuseb 63,31 euroni. Kütteainena kasutatava vedelgaasi aktsiisimäär kerkib 86,17 euroni 1000 kilogrammi kohta.

Ettevõtted saavad elektriaktsiisi soodustuse

Ettevõtted, mille elektrointensiivsus (elektrile tehtavad kogukulutused ettevõtte loodavast lisandväärtusest) on vähemalt 20%, saavad taotleda elektriaktsiisi langetamist 0,5 eurole megavatt-tunni eest.

Soodustuse taotlemiseks peab ettevõtte energiajuhtimissüsteem olema efektiivne ja vastama standardile ISO 50001 ning ettevõte peab tegutsema kas töötleva tööstuse või infoalase tegevuse valdkonnas.

Ettevõtted saavad gaasiaktsiisi soodustuse

Ettevõtted, mille gaasitarbimise intensiivsus on vähemalt 13%, saavad taotleda oma gaasiaktsiisi vähendamist Euroopa Liidu miinimummäärale ehk 11,3 eurole 1000 kuupmeetri kohta.

Soodustuse saamiseks ei tohi ettevõte olla raskustes ja tema energiajuhtimissüsteem peab vastama standardile ISO 50001, mis näitab, et ettevõtte energiakulud on viidud miinimumini.

Lihtsustub piiriülene digiteenuste maksustamine väikeettevõtjatele

Kui digiteenuste piiriülene käive Euroopa Liidus on alla 10 000 euro, saab ettevõtja deklareerida ja maksta maksu Eestis ning ei pea end kurssi viima teiste riikide maksureeglitega.

Seni selline piirmäär puudus ja ettevõtjal tuli erinevate müügisihtkohtade maksureegleid järgida kohe esimesest eurost. Piirmäära ületamisel tuleb end tarbija asukohariigis maksukohustuslasena registreerida või hakata kasutama erikorda.

Vautšerite käibemaksureeglid ühtlustuvad

EL-is maksustab osa liikmesriike vautšereid nende väljastamisel ja osa vautšeri vahetamisel kauba või teenuse vastu.

Muudatuse kohaselt tekib käive vautšeri väljastamisel, kui on teada vautšeriga seotud kauba võõrandamise või teenuse osutamise koht ja maksumäär.

Maksumenetlused muutuvad kaasaegsemaks ja tõhusamaks

Maksu- ja tolliamet saab teatud juhtudel automaatsete otsuste tegemise ja nende e-templiga kinnitamise õiguse. See võimaldab hoida kokku aega ja kulusid ning teha osa otsuseid arvutiprogrammi abil.

Seadusemuudatuste tulemusel tekib maksumenetluse käigus võimalus nõuda tahtlikult tekitatud maksukahjud sisse ettevõtte tegelikult juhilt. See eeldab omakorda maksuhaldurilt põhjalikku tõendamiskohustust, mis näitab, et tegu polnud hooletusega.

Maksudest kõrvalehoidumise vastased reeglid karmistuvad

Maksudest kõrvalehoidumise vastu võitlemiseks kehtestatakse neli uut põhimõtet: üldine kuritarvituste vastane reegel, ülejääva laenukasutuse kulu maksustamine, tulumaks lahkumisel ja välismaise kontrollitava äriühingu kasumi Eestis maksustamist käsitlevad eeskirjad.

Sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olev kuumäär on 2019. aastal 500 eurot, s.t sotsiaalmaksu minimaalne kohustus on tööandja jaoks 165 eurot kuus.

Allikas: Rahandusministeerium

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700