Riigikogus läbis esimese lugemise käibemaksuseaduse (KMS) muutmise seadus, kus muuhulgas soovitakse lihtsustada impordi käibedeklaratsioonil pöördmaksustamise reegleid. Seaduse see punkt on planeeritud jõustuma 2019. aasta 1. veebruaril.
- Impordi pöördmaksustamise reegleid plaanitakse lihtsustada Foto: scanpix
Kehtiv KMS sätestab, et maksukohustuslane tohib importi pöördmaksustada siis, kui maksukohustuslane täidab viis tingimust.
1.Ta on olnud registreeritud maksukohustuslasena järjestikku vähemalt eelnevad 12 kuud;
2.tema eelneva 12 kuu kogukäibest on nullprotsendise käibemaksumääraga maksustatav käive moodustanud vähemalt 50%;
3.ta on eelneva 12 kuu jooksul esitanud maksudeklaratsioone üksnes elektrooniliselt;
4.tal ei ole eelneva 12 kuu jooksul olnud tähtajaks esitamata maksudeklaratsioone;
5.tal ei ole eelneva 12 kuu jooksul olnud maksuvõlga.
Eelnõu kohaselt tunnistatakse nendest tingimustest kaks (alla joonitud) kehtetuks ja sellega saavad võimaluse kasutada käibedeklaratsioonil impordi käibemaksu deklareerimist ka need maksukohustuslased, kellel nullprotsendiline käive kas puudub või moodustab kogukäibest väikese osa. Maksudeklaratsioonide elektroonilise esitamise nõue vähemalt viimase 12 kuu jooksul ei ole enam asjakohane, kuna praegu valdavalt esitataksegi maksudeklaratsioonid elektrooniliselt. Samas, maksupettuste vältimise eesmärgil täiendatakse tingimuste loetelu tingimusega, et maksukohustuslasel peab olema laitmatu ärialane reputatsioon, mis aitab tagada, et impordikäibemaksu tasumise ja deklareerimise edasilükkamise õiguse saavad õiguskuulekad isikud.
Ärialase reputatsiooni all on maksuhalduril võimalik hinnata impordikäibemaksu käibedeklaratsioonil deklareerimise õigust taotleva äriühingu ning tema juhtimis- ja kontrollorgani liikmetega seotult näiteks alljärgnevaid asjaolusid:
1.kas juhtimis- ja kontrollorgani liikmete tegevus on kaasa toonud nendega seotud äriühingu pankroti, sundlikvideerimise, tegevusloa peatamise/kehtetuks tunnistamise;
2.kas juhtimis- ja kontrollorgani liikmetega seotud äriühingu(te)l on või on olnud maksuvõlga;
3.kas äriühingul on või on olnud maksuvõlga;
4.kas äriühingu ja tema juhtimis- või kontrollorgani liikme suhtes on alustatud maksumenetlust, mille käigus on tuvastatud olulised maksurikkumised või maksuseaduste, tollieeskirjade või vedelkütuse seaduse rikkumise süüteomenetlust või karistatud viidatud süütegude eest.
Eks aja jooksul selgub, kuidas hakkab maksuhaldur laitmatut ärialast reputatsiooni hindama, aga kindlasti teeb see muudatus paljude maksumaksjate elu lihtsamaks.
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Viimased uudised
Siit leiad ka artikli “Kes on seotud isikud ja kuidas nende tehinguid aastaaruandes õigesti kajastada”
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele