Autor: Raamatupidaja.ee • 16. märts 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Toetuste andmine läheb Riigi Tugiteenuste Keskusse

Rahandusministeerium viib toetuste andmise Riigi Tugiteenuste Keskusse
Foto: pixabay
Valitsus kiitis kabinetinõupidamisel heaks rahandusministeeriumi kava luua Riigi Tugiteenuste Keskuses (RTK) ühine toetuste taotlemise ja andmise teenus, mis teeb kasutaja jaoks raha taotlemise mugavamaks ja korrastab toetuste jagamise süsteemi.

Lisaks aitab see valitsuse tööjõudu paremini kasutada ning vähendada bürokraatiat. Esialgu puudutab ühtse rakendusteenuse moodustamine eelkõige regionaaltoetusi ja teisi rahandusministeeriumi jagatavaid toetuseid. Üle antavate toetuste maht on 987 miljonit eurot.

Loodavasse toetuste jagamise ühtsesse süsteemi saavad edaspidi üle tuua oma toetuste rakendamise ka teised ministeeriumid.

„Meie eesmärk on pilootprojektiga näidata, et toetuste jagamise süsteemis on võimalik vähendada tarbetut bürokraatiat ja dubleerimist ning teha süsteem toetuse saajate jaoks lihtsamaks ja mugavamaks,“ ütles rahandusminister Toomas Tõniste. „Loodan, et see projekt õnnestub ja tulevikus soovivad uue süsteemiga liituda ka teised valitsemisalad.“

„Toetuse taotlejale on lihtsam, kui eri toetusi on võimalik taotleda ühest ja samast kohast ning samal viisil,“ ütles riigihalduse minister Jaak Aab. „Muudame toetuste saamise lihtsamaks ja vähendame bürokraatiat nii taotleja kui ka riigi jaoks. Toetuste jagamisega seotud tehnilisi töid on riigil mõistlikum teha ühes kohas. Muudatus on üks osa riigireformist – korrastame avalikke teenuseid ja muudame riiki tõhusamaks. See ümberkorraldus haakub hästi riigireformi eesmärgiga ja on kindel samm edasi nende sihtide suunas.”

Kava kohaselt hakkab Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) rakendama rahandusministeeriumi valitsemisala regionaal- ja muid toetusi, mida seni jagas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS).

Täiendavalt on plaanis RTK-sse koondada need sotsiaalministeeriumi ja riigikantselei korraldatavad eurotoetused, mille jaotust taotlejate vahel rahandusministeerium praegu korraldab.

Üle viidavate toetuste hulgas on näiteks hasartmängumaksu arvel antav regionaalsete investeeringutoetuste programm ning kergliiklusteede, elektriliitumiste, esmatasandi tervisekeskuste ja toiduabi toetuse programmid.

Ühest kohast saab edaspidi taotleda 34 eri meetme toetusi, mida rahastatakse viiest rahastusallikast, sealhulgas ELi struktuurifondidest, Euroopa naabrusinstrumendi piiriülese koostöö vahenditest, Euroopa abifondi toiduabi toetustest enim puudust kannatajatele, CO2 ja teiste kasvuhoonegaaside kvoodi müügi tulust, hasartmängumaksust ja teistest riigieelarve tuludest.  

Toetuste jagamist hakkab edaspidi korraldama rahandusministeeriumi ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) asemel rakendusüksusena Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK). Praegu tegeleb nende toetustega EASis ja rahandusministeeriumis kokku ligikaudu 100 ametnikku ja töötajat, kes jätkavad oma teenistust RTKs.

Ühtne rakendusteenus aitab valmistuda Euroopa Liidu järgmiseks, 2021. aastal algavaks eelarveperioodiks, kui Eestil on oodata ELi eelarvest vähem toetusi. See tähendab ka vähem vahendeid toetuste andmise korraldamiseks. Ühise teenuse rakendamiseks arendatakse struktuuritoetuste registri (SFOS) infosüsteemi selliselt, et see sobiks ka teistest eelarvelistest allikatest rahastatavate projektide kiireks menetlemiseks. Infosüsteemi saaksid kliendid kasutada eri toetuste taotlemiseks. Samuti saaks süsteem pakkuda poliitikakujundajatele otsuste tegemiseks vajalikku infot.

Rahandusministeerium esitab valitsusele ühise rakendusteenuse loomiseks vajalike seadusemuudatuste eelnõu tänavu aprillis.

Riigi Tugiteenuste Keskus on valitsusasutus, mis korraldab riigi raamatupidamist ning personali- ja palgaarvestust, osutades teenuseid ministeeriumide valitsemisala asutustele, riigikantseleile, rahvusraamatukogule, Eesti Kunstimuuseumile. Samuti aitab RTK riigikantseleil ning justiits- ja rahandusministeeriumi asutustel riigihankeid korraldada ja korraldab riiginõuete täitmist.

Allikas: Rahandusministeerium

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700