7. august 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Muudatused kontsernisiseste laenude maksustamisel

2018. aastast muutub kontsernisiseste laenude maksustamine ja deklareerimine
Foto: Pixabay
2018. aasta alguses jõustuva tulumaksuseaduse uues redaktsioonis on olulised muudatused laenude osas, mida antakse äriühingu aktsionärile, osanikule või liikmele. Uute sätetega hakatakse muuhulgas reguleerima varjatud kasumieraldiste maksustamist, millest üheks olulisimaks on kontsernisisesed laenud.

Laen või kasumieraldis?

Kontsernisiseste laenude puhul on jätkuvalt tähtis, et laen antaks intressiga, mis vastab turutingimustele. Madalama intressiga (siirdehindade järgimata jätmine) laenu andmine võib kaasa tuua laenu andmisest saamata jäänud intressi tulumaksuga maksustamise.

Turutingimustes kohaldatava intressimäära kindlaks tegemiseks tuleks kasutada usaldusväärseid andmebaase (Eesti Pank, Euroopa Keskpank). Maksuhalduril peab olema võimalik turuhinna määramisel aluseks võetud algandmeid kontrollida. Seega on mõistlik laenu andmisel koostada siirdehindade dokumentatsioon, mida vajadusel oleks võimalik maksuhaldurile esitada. Maksuhalduril on õigus tehingute maksustamist, sealhulgas laenuintresse, tagasiulatuvalt korrigeerida 3 aastat ning tahtluse korral 5 aastat.

Tulumaksurisk võib tekkida kogu laenusumma ulatuses

Laenu andmisel tütarettevõttelt välisriigi emaettevõttele võib tulumaksuga maksustamise risk tekkida kogu laenusumma ulatuses. Kogu laenu tulumaksuga maksustamine 2018. aastal jõustuva TuMS § 502 alusel on õigustatud eelkõige siis, kui tehingu asjaoludest nähtub, et tegemist võib olla varjatud kasumieraldisega. Varjatud kasumieraldisele võib viidata laenu andmine ebamõistlikult pikaks ajaks, ebamõistlik tagasimakse graafik, tagasimakse tähtaja korduv pikendamine või laenusumma korduv suurendamine. Lisaks võib tekitada kahtlusi laenuraha ebaratsionaalne kasutamine. Laenu tagasimakse motiveerimiseks on uues seaduses säte, mille kohaselt võib maksuhaldur nõuda laenu, mille tagastamise tähtaeg on pikem kui 48 kuud, tagasimaksmise võime ja kavatsuse tõendamist.

Lisaks tõendamise kohustusele lisandub TUMS §-ga 565 alusel seotud isikutele antud laenude deklareerimise kohustus, mida peavad tegema kõik äriühingud, kes on andnud seotud isikutele laene. Antud laene tuleb deklareerida kord kvartalis.

Tõendamise ja deklareerimise kohustus rakendub alates 2017. juulist antud laenu suhtes, samuti sellise laenu suhtes, mille puhul on pärast seda kuupäeva laenusummat suurendatud, tagasimakse tähtaega pikendatud või muid olulisi tingimusi muudetud.

Esimene võimalus antud laene deklareerida on 2018. aasta 10. veebruaril.

Autor: Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700