Millised on väikeettevõtja võimalused maksmata jäänud arved sisse nõuda ja mis tingimustel saab kasutada maksekäsu kiirmenetlust?
- Kuidas kasutada maksekäsu kiirmenetlust Foto: Pixabay
Ühel päeval juhtub ikka, et klient jätab sulle miskipärast arve maksmata. Väikesele ettevõttele võib selline rahaline kaotus väga valusaks löögiks olla.
Kui aga paberid on õigesti vormistatud, on võimalik kasutada oma raha sissenõudmiseks lihtsustatud kohtulahendust – maksekäsu kiirmenetlust. Selle nimi on tõesti hirmus, aga sisu on tegelikult hästi mõistlik ja loogiline.
Maksekäsu kiirmenetlus on lihtne, kiire ja odav lahendus väikeste nõuete jaoks. Selle variandi kasutamise tingimused on järgmised:
põhinõude suurus ei ületa 6400 eurot;lisaks nõutavad kõrvalnõuded (nt intressid ja viivised) ei tohi ületada põhinõuet;nõude tähtaeg peab olema saabunud.
Lisaks pead sa teadma võlgniku asukohta (muidu ei õnnestu kohtul nõuet talle kätte toimetada) ning suutma oma nõuet tõestada (leping, arve, kirjavahetus, allkiri kauba kättesaamise kohta jne).
Kui kõik dokumendid on korras ja võlgnik vastu ei vaidle, teeb kohus kirjalikult kiiresti otsuse ära ja selle otsuse saab kohe anda kohtutäiturile sissenõudmiseks.
Tavaline kohtumenetlus on pikk ja keeruline protsess, mille juures on sul ohtralt juristide ja advokaatide abi vaja. Maksekäsu kiirmenetlusega saab tavaline ettevõtja ka hädapärast ise hakkama.
Autor: Krista Teearu, Pilvebüroo OÜ
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Viimased uudised
Siit leiad ka artikli “Kes on seotud isikud ja kuidas nende tehinguid aastaaruandes õigesti kajastada”
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele