Töövaidluste kohtuvälist lahendamist plaanitakse muuta ja lihtsustada. Vaata, mida uus seaduseelnõu täpsemalt endaga kaasa toob.
- Töövaidluste lahendamise ühtne ja terviklik menetlusnormistik Foto: https://pixabay.com
Seaduse eesmärk on luua tõhus kohtuväline töövaidluse lahendamise süsteem – avalduse kiire ja kvaliteetne menetlemine töövaidluskomisjonis, kõrge sisukvaliteediga otsused, alternatiivsed võimalused vaidluse lahendamiseks, töövaidlusasja läbivaatamisel kohaldatavate normide õigusselgus ning suurem töövaidluskomisjoni ja juhataja pädevus töövaidluse lahendamisel.
Eelnõuga luuakse töövaidluskomisjonis töövaidluse lahendamiseks ühtne ja terviklik menetlusnormistik. Töövaidluse lahendamiseks on alati võimalik pöörduda kohtusse, kus menetlusosaliste õigused on laiemalt ja spetsiifilisemalt kaitstud. Avalduse esitamisel töövaidluskomisjoni peab avaldaja arvestama asjaoluga, et töövaidluskomisjonis on töövaidluse lahendamise menetlus lihtsustatud.
Seaduse kohaldamisala
Eelnõuga muudetakse mõistet „töölepingust tulenevad nõuded“ asendades selle mõistega „töösuhtest tulenevad nõuded“. Selline kohaldamisala määratlemine võimaldab lahendada ka teistest töösuhet reguleerivatest seadustest tulenevaid vaidluseid ning ei piiritle vaidluse lahendamist vaid TLS-iga.Eelnõuga lisatakse töövaidluskomisjoni pädevusse kollektiivlepingu täitmisest tulenevate vaidluste lahendamine. Pädevuse laiendamine kollektiivlepingule võimaldab kollektiivset pöördumist töövaidluskomisjoni. Tegemist on kollektiivse töötüli lahendamise seadusest tuleneva kollektiivse töötüli kui õiguskonflikti vaidlusega, mille eelduseks on kehtiv kollektiivleping, mitte huvikonfliktiga.Töövaidluskomisjoni pädevusest välistatakse tööõnnetustest ja kutsehaigustest tingitud tervisekahjustuse, kehavigastuse ja surma põhjustamisega tekitatud kahju hüvitamise vaidlused kui ajakulukad ja keerulised vaidlused.
Töövaidluse menetluse liigid
Eelnõuga lisatakse menetlusliigina kirjalik menetlus. Vaidluses, kus isik, kelle vastu nõue on esitatud, seda täies ulatuses kirjalikult tunnistab, antakse töövaidluskomisjoni juhatajale õigus nõue ainuisikuliselt rahuldada.Eelnõuga sätestatakse töövaidluskomisjonile kohustus suunata pooli kompromissile ning antakse töövaidluskomisjoni juhatajale pädevus teha kompromissi kinnitamise määrus. Kompromissi kinnitamine määrusega sätestatakse ühe menetluse lõpetamise alusena. Selliselt on menetluse lõpetamise juriidiline alus ja tegelik tulemus omavahelises seoses.Lisaks võimaldatakse eelnõuga lepitusmenetluse läbiviimist töövaidluskomisjonis. Lepitusmenetluse eesmärgiks töövaidluskomisjonis on võimaldada töövaidluskomisjoni juhataja kui lepitaja juhendamisel jõuda anonüümselt ja vähem bürokraatlikumalt mõlemaid osapooli rahuldava kokkuleppeni. Lepitusmenetluse eelduseks töövaidluskomisjonis on poolte vastavasisuline kokkulepe.
Rahalised nõuded
Eelnõuga sätestatakse, et kuni 6400 euro suuruseid rahalisi nõudeid menetleb töövaidluskomisjoni juhataja ainuisikuliselt ja kirjalikult.
Eelnõuga kaotatakse töövaidluskomisjonile esitatava rahalise nõude piirmäär.
Vastunõuete esitamine ja nõuete liitmine
Eelnõuga võimaldatakse liita avaldused ühte menetlusse, kui see on vaidluse lahendamise eesmärgil mõistlik ja asjakohane, ning esitada samas asjas või samal lepingulisel alusel avalduse esitanud poolele vastunõue. Seejuures võimaldatakse ka nõuete eraldamist kui töövaidluskomisjoni juhataja kaalutlusel on avalduses esitatud nõuete või vastunõude hulgas oleva nõude lahendamine eraldi menetluses kiirem ja lihtsam.
Täiendavalt on töövaidluskomisjonil eelnõus sätestatud menetluse üldpõhimõtetest lähtuvalt kohustus menetlus läbi viia efektiivselt, lihtsalt ja kiirelt ning võimalikult väikeste kuludega.
Eelnõuga saad lähemalt tutvuda
SIIN.
Allikas: Eelnõude infosüsteem
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele