Autor: Raamatupidaja.ee • 28. veebruar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Esimesed elatisabi väljamaksed tehakse märtsis

Elatisabi maksmine ei vabasta elatisvõlglast tema kohustusest
Foto: https://pixabay.com
Sotsiaalkindlustusamet teeb esimesed täitemenetlusaegsed elatisabi väljamaksed veebruarikuu eest 10. märtsil. Täitemenetlusaegse elatisabi taotlusi saab esitada kohtutäituritele alates selle aasta algusest.

„Kui varem oli elatisabi taotlejal võimalik abi taotleda sel ajal, kui elatisraha üle vaieldi kohtus ehk kohtumenetluse korral, siis sellest aastast on elatisabi võimalik taotleda ka siis, kui kohtumenetlus on lõppenud ja kohtutäitur tegeleb ühelt vanemalt toetusraha kätte saamisega ehk täitemenetluse ajal,“ rääkis sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõunik Piret Meemann.

Elatisabiskeemi eesmärk on tagada üksinda last kasvatava vanema lapsele igakuine elatusraha, juhul kui üks vanematest ei täida ülalpidamiskohustust.

Täitemenetlusaegse elatisabi suurus on kuni 100 eurot kalendrikuus. Kui elatist nõutakse mõlemalt vanemalt, siis kuni 200 eurot kalendrikuus. Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja ametikogu juhatuse esimehe Janek Pooli sõnul sõltub elatisabi suurus sellest, kas ja kui palju laps eelneval kuul elatist sai. „Vastava info edastab sotsiaalkindlustusametile nõuet menetlev kohtutäitur iga kalendrikuu alguses. Kui elatise saaja on saanud eelneval kuul elatist väljaspool täitemenetlust, on tema kohustus kohtutäiturit laekumisest teavitada," ütles Pool.

Kohtutäiturilt saadud info põhjal maksab sotsiaalkindlustusamet elatisabi taotlejale eelmise kuu eest järgmise kuu 10. kuupäevaks. Elatisabile on õigus Eestis elaval alaealisel lapsel või täisealisel lapsel kuni 21-aastaseks saamiseni, kui ta õpib.

Sotsiaalkindlustusamet maksab täitemenetlusaegset elatisabi, kui võlgniku suhtes on elatise täitemenetlus kestnud vähemalt neli kuud. Kui arvestusperioodil elatisvõlgnikult elatist ei laeku, hakkab sotsiaalkindlustusamet täitemenetlusaegset elatisabi maksma.

„Nende täitemenetluste puhul, mis on täitemenetlusaegse elatisabi taotluse esitamise hetkeks kestnud juba vähemalt neli täiskuud, täiendav ooteperiood ei kohaldu, ooteperiood kohaldub üksnes uute täitemenetluste puhul,“ ütles Meemann.

Elatisabi maksmine ei vabasta elatisvõlglast tema kohustusest, vaid riik nõuab vanemalt, kes oma lapsele on elatise maksmata jätnud, võlgnevuse välja.

Lisainformatsiooni elatisabi kohta saab lugeda SIIT.

Allikas: Sotsiaalkindlustusamet

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700