Autor: Raamatupidaja.ee • 20. veebruar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Politsei hoiatab raamatupidajaid

Liikvel on libaarved
Foto: https://pixabay.com
Raamatupidajatelt petetakse välja rahaülekandeid. Loe, kuidas pettust tuvastada ja mida teha, kui ülekanne kogemata juba tehtud.

Taas saadavad kelmid ettevõtetele libaarveid. Petturid saadavad pangaülekannete eest vastutavatele töötajatele, peamiselt raamatupidajatele justkui tuttavalt aadressilt e-kirja, milles palutakse teha esimesel võimalusel rahaülekanne. Kelmid proovivad jätta mulje, et tuttavale koostööpartnerile on vaja teha kiire ülekanne. Enamus kelmide ohvriks langenutest ei märka, et kelmid jäljendavad ülemuse, kolleegi või tuttava koostööpartneri arveid ning kontonumbrid on varasemast erinevad.

Kuidas käituda ja ära tunda libaarve:

- Saades tuttavalt partnerilt või kolleegilt arve, mida polnud oodata, tuleks suuliselt üle küsida arve tasumise vajadus. Kui arveid on palju, siis tuleks suulist kinnitust kahtluse korral küsida. Ära küsi libaarve autentsust laekunud e-kirjale vastates, sest siis sa suhtled kelmiga.

- Arve saaja peaks ettevaatlikuks tegema, kui palutakse makse kiiret sooritamist.

- Kontrolli, kas arve laekus õigelt e-kirjalt. Näiteks kui õige aadress on [email protected]<mailto:[email protected]>, siis kelmid võivad kasutada:

[email protected]<mailto:[email protected]>[email protected]<mailto:[email protected]>[email protected]<mailto:[email protected]>[email protected]<mailto:[email protected]>[email protected]<mailto:[email protected]>

- Kontrolli, kas pangakonto, kuhu raha palutakse kanda, on identne selle ettevõtte varasema konto andmetega. Küsi võimalusel suuliselt, miks konto number muutus.

- Kelmide levinud vastused on:

o   vana konto tõrgub, mistõttu lõime uue.

o   avasime Euroopa või Aasia klientidele uue konto.

Politsei palub, et kõik e-kontod oleksid kaitstud turvaliste ja unikaalsete paroolidega. Kui arve tekitab sinust kahtlusi, palu kolleegil maksenõue oma pilguga üle vaadata.

Olles sellise makse sooritanud, tuleb viivitamatult pöörduda makse tagasikutsumiseks oma panga poole ning teavitada politseid.

 Allikas: Politsei- ja Piirivalveamet

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700