14. veebruar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Olulisi nõuandeid tulude deklareerijatele

Kuidas täita tuludeklaratsiooni?
Foto: https://pixabay.com
Homsest, 15. veebruarist saab taas asuda tulusid deklareerima. Vaadake üle, kuidas deklareerida eluasemelaenu intresse või eluruumi üüritulu.

Kindlasti tuleks enne tuludeklaratsiooni kinnitamist oma andmed üle vaadata. „Ehkki deklaratsioonil on olemas terve rida eeltäidetud andmeid, siis tuleb osa neist vajadusel lisada käsitsi, nagu üüritulu või välistulud või muu möödunud aasta jooksul teenitud tulu,“ selgitas maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialist Hannes Udde. Samuti tuleb eluasemelaenu intressid eraldi panga kaudu tuludeklaratsioonile saata.

Lisaks peab deklaratsiooni esitamisel arvestama, et esimesel paaril päeval on tulu deklareerijaid rohkem – möödunud aastal deklareeris 15. veebruari jooksul oma tulud 181 000 inimest ehk kolmandik kõigist esitajatest. „Huviliste suure arvu tõttu võib deklareerimine tavapärasest kauem aega võtta, sest kõik ei pruugi korraga pääseda oma andmeid esitama,“ lisas Udde. Kellel kannatust jagub, neil soovitab ta deklaratsiooni mõni päev hiljem esitada, sest raha tagastamise kiirust see ei mõjuta. Oma tulusid on aega deklareerida 31. märtsini.

Olulised muudatused, mida tuleb tuludeklaratsiooni täites tähele panna:

Täiendav üldine maksuvaba tulu kasvas 1848 eurolt 2040 eurole. Alates teisest lapsest täiendav maksuvaba tulu ei tõusnud koos üldise maksuvaba tulu tõusuga, vaid jäi samale tasemele ehk on jätkuvalt 1848 eurot.Täiendav maksuvaba tulu pensioni korral kasvas 2640 eurolt 2700 eurole.Täiendav maksuvabastus (eluasemelaenu intressid + annetused + koolitus) vähenes 1920 eurolt 1200 eurole.2016.aasta tulude deklareerimisel saabeluasemelaenu intresse maha arvata kuni 1200 eurot ühe isiku kohta ehk ühisdeklaratsioonis saab maha arvata kuni 2400 eurot. Ühisdeklaratsioonis ei mängi rolli, kas mõlemad või üks abikaasadest on laenusaaja. (NB! Järgmisest aastast saab maha arvata ainult 300 eurot inimese kohta).Kingitustelt ja annetustelt kaob 5 % tulude piirang.Eluruumi üüritulust saab 20% maha arvata ilma dokumentaalse tõestuseta. Juriidilisele isikule eluruumi üürimise tulu (tabel 5.4) on juba eeltäidetud tulu-ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) pealt ja sisuliselt maksab MTA osa tulumaksu tagasi. Füüsilisele isikule eluruumi üüritulu tuleb kogusummas ise deklaratsioonile kanda (tabel 7.4), millest MTA maksustab 80 %. Üüritulu maksustamise kohta loe lähemalt SIIT. Tuludest ei saa maha arvata AM-, A-, B-kategooriate ja A1-, A2-, B1-alam-kategooriate mootorsõidukijuhi koolitust.Huvihariduse koolituskulud saab maha arvata ainult huvikooli registreeringut omava õppeasutuse oma ja koolitatav peab olema 01.01.2016. a seisuga noorem kui 18 aasta vanune.

Deklaratsiooni kontrolli tulemused tulevad online-i kohe peale esitamist. Jälgida tuleb isiklikku tuludeklaratsiooni infolehekülge.

Madalapalgaliste tulumaksu tagastamine

Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi ütles, et madalapalgaliste tulumaksu tagastamise makseid hakatakse tegema mais ja hiljemalt 30. juuniks on kõik taotluse esitanud ja tagastusõigust omavad isikud oma raha kätte saanud. Samas tuleb arvestada sellega, et enne tagasimakseid arvestatakse maha võlad riigi ees- näiteks maamaks, kohtutäiturite nõuded jms. Toetust ei ole võimalik jätta MTA ettemaksukontole tulevaste kohustuste katteks vaid igal juhul kantakse see inimese pangakontole.

Taotluse saab esitada kui eelmise kalendriaasta vähemalt 6 kalendrikuul on täidetud kõik järgnevad tingimused:

Isik peab olema vähemalt 18-aastanePeab olema eesti residentPeab olema töötanud täistööajaga. Mitme tööandja juures osalise ajaga töötamised summeeritakse. Selle tingimuse täitmist ei nõuta töövõimetuspensionäridelt ega ka vähenenud töövõimega isikutelt.Töötamise registri andmetel peab olema vähemalt üks tööleping või teenistussuheAastane tulu peab jääma alla 7817 euro.

Tasub tähele panna:

Madalapalgaliste toetuse saamiseks tuleb esitada tuludeklaratsioon.Tuluna arvestatakse isiku kogutulu. Arvesse lähevad ka aasta jooksul teenitud ettevõtlustulu, rendi- ja üüritulu, saadud kasu vara võõrandamisest, dividendid, maksustatav pension, stipendium, preemia, hüvitis või muu tulu. Seetõttu on tagasimakse summa igale isikule erinev.Sissetulekuna ei arvestata maksuvaba tulu - sotsiaaltoetused, mida tuludeklaratsioonis ei deklareerita (lapsetoetus vms). Madalapalgalise tulumaksu tagastust tuleb eraldi taotleda. Kui tulu kriteerium on täidetud, tekib peale tuludeklaratsiooni esitamist vastava lingiga info, kust saab taotlust esitada. Kui infot ei tule, siis ei ole ka midagi taotleda. Sama kehtib ka abikaasade ühisdeklaratsiooni korral. Madalapalgaliste tulumaksu tagastusel vaadatakse isikuid eraldi, mitte ei liideta abikaasade tulusid kokku.Madalapalgaliste tulumaksu tagastus suurendab sissetulekut ja seda võetakse arvesse toetuste määramisel (näit väheneb või jääte ilma toimetulekutoetusest).

Madalapalgaliste tulumaksutagastuse kohta loe lähemalt SIIT. Deklareerimist puudutavat infot ja abi saab MTA kodulehelt, ameti teenindusbüroodest või helistades maksu- ja tolliameti infotelefonidele.

Allikas: Maksu- ja tolliamet

Autor: Külli Reino, raamatupidaja.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700