• 09.02.17, 09:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Dividendide 14% määra tingimused ja selle mõju füüsilise isiku dividenditulule

Rahandusministeeriumi ettepanekuks on, et tulumaksu soodusmäär oleks 14% ja see rakenduks jaotatud kasumi osale, mis on väiksem või võrdne eelneva kolme aasta Eestis maksustamisele kuulunud jaotatud kasumi keskmisega, kusjuures vabastusmeetodi alusel mittemaksustatavat kasumit ei võeta soodusmäära arvestusse.
Tulumaksu soodusmäär dividenditulule
  • Tulumaksu soodusmäär dividenditulule Foto: Maksublog PwC
See peaks ergutama Eesti äriühinguid jaotama neid kasumeid, mis kuuluvad maksustamisele, stabiilsemalt, st võimaluse korral igal aastal, mitte aga varieeruvalt, st ühel aastal makstakse ja teisel ei maksta, sest muidu ei saavutata 14%-list soodusmäära.
Seega võib tekkida lähitulevikus olukord, kus jaotatavast kasumist osa kuuluks maksustamisele ettevõtte tasandil 14%-ga, osa 20%-ga ja osale kohaldatakse maksuvabastust vabastusmeetodi alusel. Uus süsteem jõustuks alates 1. jaanuarist 2018, kusjuures otsustamata on, kas esimene aasta, mis läheks arvesse keskmise jaotatud kasumi arvestamisel, oleks aasta 2018 või 2017.
Lisaks on Rahandusministeerium teinud seoses Eesti äriühingu kasumi jaotamisel kohaldatava tulumaksumäära nö tingimusliku langetamisega (14%) ettepaneku maksustada füüsilise isikule, sh ka mitteresidendist füüsilisele isikule, väljamakstavaid dividende 7%-lise tulumaksumääraga. Seda põhjusel, et kardetakse lisamotivatsiooni tekkimist nn „dividendipalga“ maksmiseks. Maksustamine toimuks tulumaksu kinnipidamise teel väljamaksja poolt. Kui dividende maksustatakse 20%-lise määraga, siis kinnipeetav tulumaks oleks 0%. Kui äriühingul on nii 20%-lise kui ka 14%-lise määraga maksustatud jaotatud kasumit, siis tulumaksu kinnipidamist rakendatakse üksnes 14%-lise määraga maksustatud kasumi suhtes.
Välisriigist füüsilise isiku poolt saadud dividendide puhul soovitakse topeltmaksustamise vältimiseks pigem jääda kehtiva süsteemi juurde (nn tingimuslik vabastusmeetod).
Autor: Hannes Lentsius, PwC maksuosakonna juht

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.09.24, 17:13
Kui klient jääb võlgu: efektiivseim nipp raha koju toomiseks
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele