Et uue aasta palgaarvestus oleks korrektne, tuleb raamatupidamisprogrammid ja andmestikud õige sotsiaalmaksumääraga seadistada.
- Sotsiaalmaks 2017 Foto: erakogu
Seoses valitsuse vahetusega on pikalt räägitud ees oodatavatest maksumuudatustest, õigemini küll juba kavandatud muudatuste ära jätmisest. Nüüd on aasta lõpu seisuga teatud selgus saabunud. Vabariigi President on nn kobareelnõu välja kuulutanud ja praegu saame rääkida olulistest tulu- ja sotsiaalmaksuseaduse muudatustest, mis on nii järgmisel kui ka ülejärgmisel aastal tulemas. Loomulikult võib kõik uuesti muutuda, kui olemasolev valitsuskoalitsioon peaks lagunema, aga eks seda ole lähitulevikus näha.
Seni on raamatupidajatel üks kiiremaid küsimusi olnud järgmisest aastast kehtiv sotsiaalmaksumäär. Selleks, et jaanuaris palka maksta, peavad tublid raamatupidajad laskma programme eelnevalt seadistada, mis sotsiaalmaksumääraga siis uuest aastast väljamakseid tuleb maksustada. Väga palju aega aasta lõpuni ei ole enam jäänud.
Uue kobarseadusega jäeti ära sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse (vastu võetud 15.06.2015) paragrahv 1 muudatus, millega langetati sotsiaalmaksu määra 33%-lt 32,5%-ni. Lihtsale inimesele arusaadavas keeles tähendab see seda, et oodatud sotsiaalmaksumäära langus jääb ära ja ka alates 2017. aastast kehtib Eestis ikka 33% sotsiaalmaksumäär.
Autor: Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.