Kaubanduskoda teeb ülevaate sotsiaalministeeriumi poolt välja töötatud töövaidluse lahendamise seaduse eelnõust, mille eesmärk on lahendada kehtivas individuaalse töövaidluse lahendamise seaduses esinevad tõlgendamise ja rakendamise probleemid.
- Muudatused töövaidluste lahendamisel Foto: Pixabay
Mis on muudatuse eesmärk?
Eelnõu eesmärk on luua ühtne ja kaasaegne normistik, et tagada lihtne, kiire, odav ning õiglane kohtuväline töövaidluste lahendamine.
Keda see mõjutab?
Muudatused mõjutavad eelkõige neid tööandjaid, kes võivad potentsiaalselt kokku puutuda töövaidluste ja nende lahendamisega töövaidluskomisjonis.
Mis on olulisemad muudatused?
Eelnõu jõustumisel saab töövaidluskomisjoni poole pöörduda lisaks töölepingust tulenevatele vaidlustele ka muude töösuhtest tulenevate vaidlustega, näiteks seoses tööohutuse- või tervishoiuga.Pikeneb avalduse läbivaatamise aeg ühelt kuult 45 päevale.Kaotatakse esitatava rahalise nõude piirmäär. See tähendab, et edaspidi saab töövaidluskomisjoni poole pöörduda ka suurema nõudega kui 10 000 eurot.Kuni 3200 euro suuruseid rahalisi nõudeid hakatakse lahendama kirjalikus menetluses.Samaliigilisi nõudeid saab liita. Näiteks kui tööandja esitab avalduse korraga mitme töötaja vastu, siis menetletakse neid koos.Regulatsiooni täpsustatakse, et juhul, kui töötaja töökoht on välisriigis, siis tuleb esitada avaldus tööandja asu- või elukohajärgsele töövaidluskomisjonile.Poolte kokkuleppel ja komisjoni nõusolekul võib istungit läbi viia ja tõendeid esitada ka muus keeles, näiteks vene keeles.Võimaldatakse töövaidluskomisjoni pöördumisel valida ka lepitusmenetlus töövaidluskomisjoni juhataja vahendusel. Eelduseks on, et poolte vahel on juba vastavasisuline kokkulepe olemas.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Muudatusi plaanitakse jõustada 2017. aasta 1. juulil.
Ettevõtjate arvamused ja ettepanekud muudatuste osas on oodatud hiljemalt 3. oktoobriks e-posti aadressile [email protected]. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Sotsiaalministeeriumile.
Kavandatavate muudatustega saab lähemalt tutvuda siin:
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.