Autor: Raamatupidaja.ee • 7. aprill 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Veaohtlike tehingute kajastamine väikeettevõttes

"Väikeettevõtte raamatupidamise" autor Maire Otsus-Carpenter
Foto: erakogu
Kuidas väikeettevõttes kajastada omakapitali tehinguid? Vastuse leiame Maire Otsus-Carpenteri äsja ilmunud käsiraamatust „Väikeettevõtte raamatupidamine“, mis keskendub raamatupidamise praktilisele poolele ning on käepärane abivahend nii raamatupidajatele kui ka väikeettevõtete omanikele.

Omakapitali tehingute kajastamine

Tuletame meelde, et omakapital mõõdab omanikele kuuluvat osa ettevõtte varast ja sellel ei ole materiaalset vormi. Siiski on ka omakapitalil kindel struktuur, mis kujuneb vastavalt

sellele, kuidas see on saadud või tekkinud. Tinglikult võib omakapitali jagada kaheks:

omanike poolt ettevõttele üleantud vara väärtust näitav osa: aktsia-või osakapital ning  ülekurss;vara väärtuse suurenemine äritegevuse käigus, st juurdeteenitud kapital, mida ei ole omanikele välja makstud: jaotamata kasum ja kasumi arvel moodustatud reservid.

Kui  äritegevuse käigus on  vara hoopis  vähenenud, on saadud kahjumit ning  omakapital on vähenenud.

Täismahus teksti saab lugeda käsiraamatust.

Praktikas  harvaesinev tehing, mis  mõjutab omakapitali, on  oma osade või oma aktsiate tagasiostmine. Need  tehingud on  tõepoolest erandlikud, sest enamasti on  äriühingul  oma osade või aktsiate tagasiostmine keelatud ning  seda võib teha ainult seadusega sätestatud erijuhtudel. Kui  selline tehing siiski toimub, kajastatakse  tagasiostetud oma  osasid või aktsiaid kontrapassivakontol tagasiostmisel makstud või maksmisele kuuluva summa õiglases väärtuses. Teisisõnu, kui tagasiostetud aktsiate või osade eest tasutakse lühema perioodi  (aasta) jooksul, kajastatakse  oma  osasid või aktsiaid selle rahasumma nominaalväärtuses, mis  nende eest tasuti või tasumisele kuulub. Kui  aga  tasumine toimub pikema perioodi (rohkem kui  aasta)  jooksul, tuleb leida tulevikus tasumisele kuuluvate  rahavoogude nüüdisväärtus,  diskonteerides neid turu intressimääraga. Oma  osasid või aktsiaid kajastatakse omakapitali rühmas miinusmärgiga.

Näide 17.  Omakapitali tehingute kajastamine

Firma omakapitali kajastavate kontode  saldod aruandeaasta algu­se seisuga olid järgmised:

Konto
D
K
Osakapital10 000  eurot
Eelmiste perioodide  kasum (kahjum)500  eurot
Aruandeperioodi kasum (kahjum)5500 eurot

Aruandeperioodi kasum 5500 eurot on seejuures eelmise majan­dusaasta kasum, mis ei ole veel kantud  eelmiste perioodide  jao­tamata kasumi või kahjumi kontole.

Järgnevalt  esitame aruandeaastal omakapitaliga toimunud  tehingud ning vaatame, kuidas neid kajastatakse.

1)   Aasta   alguses   kanname  eelmise   majandusaasta   kasumi 5500 eurot  eelmiste perioodide  kasumi (kahjumi) kontole.  Koos­tame  lausendi:

d: aruandeperioodi kasum (kahjum) 5500 eurot

K: eelmiste perioodide  kasum (kahjum) 5500 eurot

2) Märtsis toimus osanike üldkoosolek. Üldkoosolekul otsustati jaotada eelmiste perioodide  jaotamata kasum 5000 eurot (eelmi­ se majandusaasta kasum 5500 eurot miinus eelmiste perioodide kahjum 500  eurot) järgmiselt:

• reservkapitali 1000 eurot,

• dividendideks 3000 eurot.

tuleb  näidata ka nende väljamaks­misega  kaasnevat tulumaksukohustist.   Eeldame,   et   see  on 300  eurot.  Koostame lausendi:

Dividendide väljakuulutamisel

d: eelmiste perioodide  jaotamata kasum (kahjum) 4000 eurot

K: reservkapital 1000 eurot

K: dividendikohustis 3000 eurot d: tulumaksukulu 300  eurot

K: tulumaksukohustis 300  eurot

Tulumaksu kajastamine sõltub kasutatavast raamatupidamis­ tavast. Selles näites oleme lähtunud  praegu  Eestis kehtiva raamatupidamistava nõudest: dividendidelt tasumisele kuuluvat tulumaksu näidatakse selle dividendide väljakuulutamise aruan­deperioodi kasumiaruandes tulumaksu kirjel.

3)   Oktoobris    otsustas  üldkoosolek    suurendada   osakapitali 5000 euro  võrra. Üldkoosoleku  otsusel  tuli osade eest tasuda 6000 eurot.  Tasuti  mitterahalise  sissemaksega (arvutid).  Koos­tame  lausendi:

d: materiaalne põhivara (arvutid) 6000 eurot

K: osakapital 5000 eurot

K: ülekurss 1000 eurot

4) Novembris  osteti  ühelt  osanikult  4000 euro  eest tagasi  osa, mille nimiväärtus  oli 2500 eurot.  Raha  tasuti  kohe  pangaarvelt. Oma osade kajastamiseks avame  kontrapassivakonto ja kajasta­me oma osa  sellel soetusmaksumuses. Koostame lausendi:

d: oma osad 4000 eurot

K: pank 4000 eurot

5) Detsembris müüdi tagasi ostetud oma osa uuele  osanikule nimiväärtusega (2500 eurot).  Uus omanik maksis raha  kohe kas­sasse. Tehingutest oma osaga tekkis lõpptulemusel kahjum 1500 eurot.  Tegu on omanikega toimunud tehingutest tekkinud kahjumi­ga, seetõttu ei kajastata seda aruandeperioodi kasumiaruandes. Kahjumist 1000 eurot  saame katta  osakapitali suurendamisega tekkinud ülekursi arvelt, ülejäänud 500 eurot tuleb katta eelmiste perioodide  jaotamata kasumist.

Koostame lausendi:

d: kassa 2500 eurot

d: ülekurss 1000 eurot

d: eelmiste perioodide  kasum (kahjum) 500

K: oma osad 4000 eurot

6) Detsembri lõpu seisuga olid ajutistel tulu-­ ja kulukontodel järg­mised saldod:

 

Konto
D
K
Müügitulu70 000  eurot
Kaubakulu50 000  eurot
Rendikulu5 000  eurot
Kontorikulu1 000  eurot
Postikulu500  eurot
Panga  teenustasud800  eurot
Tööjõukulu7 000  eurot
Sotsiaalmaksukulu2 200  eurot
Põhivara kulum2 000  eurot
Tulumaksukulu300  eurot

Tulu-­ ja kulukontode sulgemiseks kanname need  kontole  “Aruan­deperioodi  kasum või kahjum”. Koostame lausendi:

d: müügitulu 70  000  eurot

K: aruandeperioodi kasum (kahjum) 70  000  eurot d: aruandeperioodi kasum (kahjum) 68  800  eurot K: kaubakulu 50  000  eurot

K: rendikulu 5 000  eurot K: kontorikulu 1000 eurot K: postikulu 500  eurot

K: panga  teenustasu 800  eurot

K: tööjõukulu 7000 eurot

K: sotsiaalmaksukulu 2200 eurot

K: põhivara kulum 2000 eurot

K: tulumaksukulu 300  eurot

Seda, mida peab väikeettevõtte puhul teadma raamatupidamise algtõdedest ja sise-eeskirjadest, kuidas kajastada muid majandustehinguid ja koostada aastaaruandeid, saab teada värskelt ilmunud käsiraamatust "Väikeettevõtte raamatupidamine".  Ostuinfo leiate SIIT.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700