• 15.02.16, 14:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Äriseadustiku muudatuste mõju kasumi jagamisele

Äriseadustikus tehti 2015. aastal mitmeid muudatusi, millel on ka mõju 2015. a majandusaasta aruande alusel kasumi jagamisele ja aruande esitamisele.
PwC maksuosakonna juht Hannes Lentsius selgitab äriseadustiku muudatuste mõju aastaaruandele
  • PwC maksuosakonna juht Hannes Lentsius selgitab äriseadustiku muudatuste mõju aastaaruandele Foto: Maksublog PwC
Esiteks sätestati täiendav piirang kasumi jagamisele, kui äriühingul on bilansis seisuga 31.12.2015 immateriaalse varana arvele võetud arendustegevusega seotud väljaminekud, mis ei ole majandusaasta lõpuks täielikult amortiseeritud ehk kuludesse kantud (ÄS § 157 lg 3 1 - osaühing ja § 335 lg 1 2 - aktsiaselts). Arendustegevus on Raamatupidamise Toimkonna juhendi RTJ 5 „Materiaalne ja immateriaalne põhivara“ punkti 39 kohaselt uurimistulemuste rakendamine uute toodete, teenuste, protsesside või süsteemide väljatöötamiseks, kujundamiseks või testimiseks (näiteks uue retsepti või tootmisprotsessi väljatöötamine). Ettevõtte bilansis on 31.12.15 seisuga kajastatud arendusväljaminekuid jääkväärtuses 25 000 eurot. Ettevõtte jaotamata kasum on koos 2015. aasta puhaskasumiga 75 000 eurot. Täiendavaid jaotuskõlbulikke reserve ettevõtte omakapitalis ei ole. Jaotuskõlbulikuks kasumiks on 50 000 eurot, mis on leitud lahutades jaotamata kasumist (75 000 eurot) arendusväljaminekute amortiseerimata osa (25 000). puudutab neid välismaise emaettevõtjaga Eesti äriühinguid, mis on Eestis konsolideerimisgrupi majandusaasta aruande koostamise kohustusest raamatupidamise seaduse § 29 lg 5 või 6 alusel vabastatud.
Selleks, et jaotuskõlbulik kasum välja arvestada, tuleb kasumi (s.o. eelmiste perioodide ja aruandeperioodi Õigusaktid kasumi) ja kasumi arvel moodustatud reservide (mida oleks võimalik jaotada) kogusummast arendusväljaminekute jääkväärtus maha lahutada.Näide:
Teine muudatus
Sellised äriühingud peavad äriregistrile esitama ka emaettevõtja konsolideerimisgrupi majandusaasta aruande (koos vandeaudiitori aruandega, kui audiitorkontroll on kohustuslik).Osaühinguid puudutavad muudatused
2015. aastal äriseadustikus tehtud muudatustest puudutasid mitmed just osaühinguid. Selleks, et uuest regulatsioonist osa saada, on üldreeglina vajalik osaühingu põhikirja muutmine.Mõned näited olulisematest muudatustest:
• osaühing võib välja lasta eri liiki (erinevate õigustega) osasid, mistõttu on võimalik luua erisused osanike hääleõiguses ning näiteks ka õigustes kasumile;• osakapitali on võimalik tingimuslikult suurendada kuni ½ võrra, mis võimaldab välja lasta osapõhiseid optsioone optsiooniprogrammi loomiseks juhtkonnale, töötajatele või seotud isikutele;• osaühing võib oma osa tagasi osta nimiväärtuses, mis ei ületa 1/3 osakapitalist (varasemalt kuni 1/10)
Autor: Hannes Lentsius, PwC maksuosakonna juht

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 24.09.24, 09:56
Raamatupidajale: tõhus ja praktiline lahendus võlgade kättesaamiseks - Infopanga võlaregister
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega. Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele