3. detsember 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mitmeid koolituskulusid ei saa enam tulust maha arvata

Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling kirjutab koolituskulude mahaarvamise piirangutest
Foto: erakogu
Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling juhib tähelepanu uuest aastast kehtima hakkavale tulumaksuseaduse muudatusele, mis puudutab koolituskulude maksustatavast tulust mahaarvamise võimalusi ja millega seoses võib uuel aastal füüsiliste isikute tulumaksutagastus olla oodatust kasinam.

Järgmise kalendriaasta algusest jõustub terve rida füüsilist isikut puudutavaid tulumaksuseaduse muudatusi. Üks jõustuvast muudatusest puudutab koolituskulude maksustatavast tulust mahaarvamise võimalust. Nimelt kaotatakse alates uuest aastast täiskasvanute hobikoolitusega seotud kulude tulumaksusoodustus. Tasemekoolitusega seotud kulude, samuti kuni 18-aastaste noorte huviharidusega seotud kulude mahaarvamise õigus säilib muutumatuna.

Kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt saab oma tulust maha arvata tasemeõppeasutuse või Eesti Hariduse Infosüsteemis registreeritud laste huvikooli korraldatud koolituse kulud, samuti koolituskulud, mille õppekavale on antud luba. Uus täiskasvanute koolituse seadus ei kohusta täiskasvanute täienduskoolitusasutusi igale üksikule õppekavale luba taotlema, vaid täienduskoolitusasutus esitab majandustegevusteate, kus märgib ära, millistes valdkondades koolitust läbi viiakse. Üleminek koolituslubade väljastamiselt majandustegevuse teate esitamisele on toonud kaasa vajaduse üle vaadata tulumaksusoodustuse reeglid.

Selleks, et täiskasvanud õppija saaks seoses täienduskoolitusega tulumaksusoodustust kasutada, peab täienduskoolituse läbiviijal olema täienduskoolituse läbiviimiseks tegevusluba või ta peab olema esitanud majandustegevusteate täienduskoolituse läbiviimiseks. Tulumaksutagastust võimaldatakse edaspidi vaid kutse-, ameti- või erialaste kompetentside omandamiseks kavandatud koolituste korral, mille õppekavas on ära näidatud seotus konkreetse kutsestandardiga või tasemekoolituse õppekavaga (osa, aine või moodul) või mille eesmärk on keeleõpe.

Sõnaselgelt sätestatakse, et koolituskuluna ei käsitata AM-kategooria, A-kategooria, A1- ega A2-alamkategooria, B-kategooria ega B1-alamkategooria mootorsõidukijuhi koolitusel osalemise eest tasutud kulusid. Kui mootorsõidukijuhi koolitus on vajalik tööalaselt või seoses ettevõtlusega, siis tööandja saab oma töötajate või füüsilisest isikust ettevõtja enda koolitamiseks teha selliseid kulusid jätkuvalt maksuvabalt. See tähendab, et ettevõtja peab suutma tõendada, et koolitus on ettevõtluses vajalik ja siis saab endiselt selliseid koolituskulusid maha arvata.

Täienduskoolitusasutus võib esitada Maksu- ja Tolliametile edaspidi vaid nendel õppekavadel õppinute andmed, kus on seos kutsestandardiga või tasemeõppe õppekavaga. Õppekavad peavad olema avalikult kättesaadavad asutuse kodulehel.

Analoogse skeemi alusel hakkavad Maksu- ja Tolliametile andmeid edastama ka EHISes registreeritud huvikoolid. Spordikoolides, samuti kunstikoolides, tantsustuudiotes ja teistes taolistes asutustes õpib lisaks noortele ka hulk täiskasvanuid, riik toetab aga eelkõige noorte huvitegevust. Maksusoodustuse rakendamiseks võib huvikool edaspidi maksuhaldurile esitada vaid nende õppijate andmeid, kes koolituskulu tasumise kalendriaasta 1. jaanuaril olid alla 18-aastased.

 

Autor: Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700