18. november 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Välislähetuse maksuaspektide ülevaade

Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling
Foto: erakogu
Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling selgitab kõiki välislähetusega seotud maksuaspekte ning seda, millal võib tööandja lähetuse päevaraha määra vähendada ja millal on töötajal õigus lähetusest keelduda.

Alates järgmise aasta 1. jaanauarist hakkab kehtima tulumaksuseaduse (TuMS) uus redaktsioon, mille § 13 lg 3 punkt 1 kohaselt suureneb välislähetuse maksuvaba päevamäär seniselt 32 eurolt 50 euroni. 50 eurost päevamäära saab maksuvabalt maksta üksnes esimese 15. lähetuse päeva jooksul ja mitte rohkem kui 15 kalendripäeva kuus. Kui lähetus on pikemaajalisem, siis tohib maksuvabalt maksta ülejäänud päevade eest endiselt kuni 32 eurot päevas. Senine piirmäär 32 eurot kehtis Eestis põhipõtteliselt alates 1994. aastast.

Kui senise regulatsiooni kohaselt käsitleti üle maksuvaba piirmäära päevarahade maksmist erisoodustusena, siis alates 2016. aasta algusest käsitletakse seda töötasuna ja deklareeritakse vormi TSD lisal 1 palgatuluna.

Niisiis tuleb välislähetuse päevarahade maksmisel arvestada kahe asjaoluga:

Esiteks saab kuni 50 eurot päevaraha maksuvabalt maksta üksnes 15 esimese lähetuse päeva eest;ja teiseks see, et 50 eurot saab maksta ühes kalendrikuus.

Tööülesande täitmiseks tehtud kulude hüvitamise korra ning välisriiki toimunud lähetuse päevaraha alammäära, maksmise tingimused ja kord on sätestatud Vabariigi Valitsuse määruses nr 110, 25.06.2009.a., „Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord“.

Töölähetuse kulude hüvitamiseks ja päevaraha maksmiseks tuleb tööandjal teha kirjalikult väljendatud otsustus. Lähetuskulude väljamaksmise aluseks olevas dokumendis näidatakse töölähetuse sihtkoht, kestus ja ülesanne ning hüvitatavate lähetuskulude ja välislähetuse päevaraha määrad. Töötajal on õigus nõuda töölähetusega kaasnevate võimalike tekkivate kulude hüvitamist mõistliku aja jooksul enne töölähetuse algust, sh: töölähetusega kaasnevate sõidu- ja majutuskulud, sõidupiletite ostmisega kaasnevad kulud, reisikindlustus, viisa vormistamine ja pagasivedu.

Töötajal on õigus lähetusest keelduda, kui tööandja pole kulude hüvitamiseks mõistliku aja jooksul ettemaksu teinud. Töölähetusega seotud kõik kulud hüvitatakse kulu tõendava dokumendi alusel. Eelpool nimetatud määruse alusel siseriiklikus lähetuses viibimise aja eest päevaraha ei maksta. Välislähetuse päevaraha alammäär on 22,37 eurot päevas.

Välislähetuse päevaraha makstakse, kui välisriigis asuv lähetuskoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel asula piirist, kus paikneb töö tegemise koht. Tööandja võib välislähetuse päevaraha määra vähendada kuni 70 protsenti, kui lähetuskohas viibimise ajal tagatakse lähetatule tasuta toitlustamine. Välislähetusse väljasõidu päeva eest makstakse päevaraha, kui välisriiki suunduv sõiduk väljub hiljemalt kell 21.00 ehk siis kolm tundi enne päeva lõppu. Välislähetusest saabumise päeva eest makstakse päevaraha, kui sõiduk saabub pärast kella 3.00. See tähendab, et lähetusest jääb kuupäeva sisse vähemalt 3 tundi.

Autor: Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700