Kas sellisel juhul on ka taotlejal või toetuse saajal õigus nõuda omakorda PRIA-lt intressi või viivise tasumist? See küsimus sai Eesti kõrgeimas kohtus vastuse 2014. aastal, kus halduskohtule kaebuse esitanud toetuse saaja nõudis PRIA-lt intressi või viivise maksmist. Esimene etapp vaidlusest sai alguse mikropõllumajandusettevõtte investeeringutoetuse määramisest, mis otsustati hiljem investeeringuobjekti mittesihipärase kasutamise tõttu koos intressidega tagasi nõuda. Tagasinõutava toetussumma tasaarvestas PRIA muude toetustega, mis olid samale toetusesaajale veel välja maksmata.
Kuna toetuse saaja ei olnud nõus, et investeeringuobjekti kasutati mittesihipäraselt, pöördus ta kohtusse ning võitis. Kohus leidis, et toetuse tagasinõudmiseks alust ei olnud ning PRIA tagastas toetuse.
Pärast toetuse tagastamist otsustas toetuse saaja taotleda PRIA-lt alusetult kinni peetud toetussumma ja intresside eest viivist võlaõigusseaduse ja riigivastutuse seaduse alusel.
PRIA keeldus viivist maksmast leides, et Euroopa Liidu ja Eesti õigus viivise maksmist ette ei näe, kusagil pole määratud, millistest rahalistest vahenditest tuleb viivist maksta ja milline peaks olema viivise suurus. Samuti oli PRIA seisukohal, et viivise maksmine toetuse saajale on lubamatu riigiabi, mida Euroopa Liidu reeglite järgi maksta ei tohiks.
Viivise maksmisest keeldumine põhjustas teise kohtuasja, kus toetuse saaja nõudis PRIA-lt viivist või intressi. Esimese ja teise astme kohus olid nõus PRIA seisukohtadega, kuid Riigikohus oli kohtuasjas nr 3-3-1-81-13 kahest alama astme kohtust intressi maksmise küsimuses erinevat meelt.
Pikemalt loe teemaveebist põllumajandus.ee!
Autor: Karl Kask, advokaadibüroo LEXTAL partner, vandeadvokaat