Tarbijakaitseamet kontrollis veebruaris ja märtsis ohtlike toodete olemasolu Eesti turul ja leidis kokku seitse ohtlikku toodet, mida tänaseks enam müügil pole.
- Tallinnas Sõpruse puiestee Siili Autogrilli kioskis müügil olnud poni sisaldab liigselt ftalaati Foto: Tarbijakaitseamet
Ohtlikeks toodeteks olid neli mänguasja, teeküünlaalus, nahkkindad ja sõiduauto, teatas tarbijakaitseamet.
Kohtla-Järvel Diasir OÜ kaupluses oli müügil pardikujuline lükatav mänguasi, mis on väikelapsele ohtlik väikeste eraldatavate osade tõttu.
Liigse ftalaadisisalduse tõttu kuuluvad ohtlike esemete sekka Tallinnas Nõmmel Kiirend OÜ kaupluses Nefertiti müüdud nukk Sport Lovely, Sõpruse puiesteel asuvas Autogrill TÜ Siili kioskis müügil olnud mänguponi Yummi Toys Pony ja laste sõrmus Kids Party, mida müüsid Maxima Eesti OÜ kauplused. Kõik need kaubad on müügilettidelt kõrvaldatud.
Tallinnas Tiger Stories Estonia OÜ kauplustes olid müügil teeküünlaalused, mis on ohtlikud ülekuumenemise tõttu ja võivad põhjustada tulekahju. Kaupleja oli kauba ohtlikkuse info saanud juba varem Taani importijalt ja müügilt ära võtnud.
Üks tarbijakaitseametile laekunud teade puudutas ka varem Prisma Peremarket ASi kauplustes müügil olnud punaseid nahkkindaid Jack Jordan Collection, mille koostises oli liigselt kroomi. Praeguseks neid kindaid enam poeketi kaubavalikus ei ole.
Ohtlikuks osutus ka Eestis müüdud Toyota Yaris Hybrid, mida toodeti aastail 2012–2014. Maaletooja Toyota Baltic AS kutsus tootja korraldusel veebruaris tagasi 100 müüdud autot pidurivedeliku mahuti vahetamiseks.
Teadlikumad kauplejad olid ohtlikud kaubad juba enne kontrollkäike müügilt eemaldanud. Ülejäänud kõrvaldati müügilt tarbijakaitseameti nõudmisel.
Tarbijakaitseamet juhib tähelepanu, et tarbijal on õigus ohtlik toode kauplejale tagastada ja saada tagasi makstud raha. Selleks peab ta pöörduma kauplusesse, kust toote ostis.
EL riigid edastavad ohuteateid ühise kiirhoiatussüsteemi RAPEX kaudu. Tarbijakaitseameti hinnangul peaks iga ettevõtja enne toodete müüki võtmist infosüsteemist kontrollima, et tegemist poleks keelatud toodetega. Euroopa Komisjon avaldab süsteemis igal nädalal andmeid ohtlike kaupade kohta, mis tuleb kõrvaldada kõikide liikmesriikide turgudelt.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.