Tuuli Seinberg • 16. märts 2015
Jaga lugu:

Kas riik kehtestas varjatud pärandimaksu?

Eesti Maksumaksjate Liit pöördus õiguskantsleri poole, et algatada põhiseaduslikkuse järelevalve menetlus seoses pärandvara maksustamist puudutava TuMS-i muutmise seadusega.

Järgneb Eesti Maksumaksjate Liidu pöördumine:

1. jaanuaril 2015. a jõustus Riigikogus 01.07.2014 vastu võetud tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja Eesti Kultuurkapitali seaduse muutmise seadus (683 SE). Muu hulgas täiendati TuMS § 38 lõikega 11: „Pärandina saadud vara soetamismaksumuseks loetakse üksnes pärija tehtud kulud.“

Leiame, et selle sättega kehtestati varjatud kujul pärandimaks (maksustamine toimub tulumaksu kaudu, laiendades maksubaasi kogu pärandina saadud vara müügihinnale), kuid nii varasem väärpraktika (Riigikohtu lahendis 3-3-1-97-13 ümber lükatud tõlgendus, et pärandina saadud vara soetusmaksumus on null) kui ka uus regulatsioon põhjustab ebavõrdset kohtlemist ja on vastuolus Põhiseaduse §-ga 12. Maksukohustused hakkaksid erinema sõltuvalt vara liigist ning pärandaja ja pärijate käitumisest. Pärandina saadud kinnisvara võõrandamisel sõltub maksustamine sellest, kas pärijad asuvad kinnisasja oma elukohana kasutama, vallasvara või raha pärimisel maksukohustusi ei tekiks, päritud väärtpaberite müügil tekiks alati maksukohustus jne. Erisused tekiksid ka sellest, kas pärija on resident või mitteresident, füüsiline või juriidiline isik.

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne Lõhmusraamatupidaja.ee ärijuhtTel: 6670405Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt