Paljud ettevõtjad, eriti just väikeettevõtjad, ei ole uue kohustusega rahul, kuna aruande auditeerimine on väikeettevõtjale liiga kulukas. Samuti suureneb oluliselt ka halduskoormus. Seega tõusis peamiseks küsimuseks, kas auditeerimisest saadav kasu on proportsionaalne võrreldes ettevõtja halduskoormuse ja kulude kasvuga.
Keskkonnaministeerium selgitas auditeerimise vajadust sellega, et täna ei anna pakendiregister korrektset ülevaadet ettevõtete poolt turule lastud pakendikogustest. Näiteks 2011. aastal deklareeriti 45% tegelikust pakendijäätmete kogusest vähem.
Ettevõtjaid huvitas ka, milliseks kujuneb pakendiauditi hind. Audiitorkogu sõnul on täpset hinda raske öelda ning kõik sõltub konkreetsest tööst. Audiitorid tõid välja, et täna on peamiseks probleemiks, et ettevõttel puudub piisav ettevõttesisene pakendiaruandluse kontroll, mis teeb auditeerimise keerulisemaks. Mida keerulisem ja aeganõudvam on auditeerimine, seda rohkem kulub audiitoril töötunde ning seda kallimaks kujuneb ka hind. Konkreetsetest numbritest toodi välja, et audiitori keskmine tunnihind on 50 eurot ning auditeerimiseks kulub keskmiselt umbes 16-40 tundi.
Kaubanduskoja peadirektor Mait Palts möönis, et paljud ettevõtjad on uue kohustusega rahulolematud, mistõttu tuleks kiiresti alustada avalikku arutelu ning kaaluda ka alternatiivseid valikuid nagu näiteks kohtumisel välja pakutud pakendiaruande auditeerimise piirmäärade tõstmine ja järelevalve parandamine, kuni auditeerimiskohustusest loobumiseni.
Allikas: Kaubandus-Tööstuskoda
Autor: Simoona Hion, Tuuli Seinberg