6. märts 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Advokaat: Tallinn andis ettevõtjale hoiatava signaali

Tallinna linn andis Statoiliga vaidluse kommentaaris hoiatava signaali kõigile ettevõtlusega seotud inimestele, leidis maksuõiguse spetsialist Egon Talur.

Euroopa Kohus leidis eilses eelotsuses, et Statoil ei oleks pidanud aktsiisikaupade pealt Tallinna linnale müügimaksu maksma.

Advokaadibüroo Borenius maksuõiguse valdkonna juhi Egon Taluri sõnul annab otsusele järgnenud Tallinna reaktsioon hoiatava signaali kõigile, kellele läheb korda ettevõtluskeskkond - nii Eesti ettevõtjaile kui välisinvestoritele.

„Euroopa Kohus on tunnistanud müügimaksu vastuolu aktsiisidirektiiviga, see annab selge ja ühemõttelise suunise pooleli kohtuasjade lahendamisel, vaatamata sellele, et Euroopa Kohus ei lahendanud siseriiklikke kohtuasju lõplikult,“ ütles Talur.

Päriselt rõõmustada on tema sõnul veel vara. „Raepress andis kohe peaaegu ennetava vastulöögi, teatades avalikkusele, et tekkinud olukorras on kõik teised süüdi: Tallinn on riigi kohtusse kaevanud, vaatamata Euroopa Kohtu otsusele ei kavatse linn maksumaksjatele midagi tagastada, ettevõtjad rikastuvat alusetult ning Tallinna linna vastu maksu tagastusnõudeid enam esitada ei saa,“ kommenteeris Talur. „Sellise vastuseisu mõju ja tähendus on veidi laiem kui ainult neile, kes on otsustanud müügimaksu vaidlusega kohtusse minna.“

Taluri sõnul annab see hoiatava signaali kõigile, kellele läheb korda ettevõtluskeskkond, nii Eesti ettevõtjaile kui välisinvestoritele.

Ta lisas, et ükskõik milliseid häid ideid meil on ettevõtluskeskkonna parendamiseks ja edendamiseks, nullib head mõtted ära kahe suure – „linna“ ja „riigi“ – omavaheline väiklane heitlus, kus „süüdlase“ otsimisel jäävad kannatajaks kõik teised. „Kes müügimaksu ei vaidlustanud, kannatab vaikides põhjendamatu maksukoormuse all, kes enda õiguste eest otsustas seista ja ülekohtule vastu astuda, peab vaidluse absoluutselt viimase astmeni käima ka peale seda, kui Euroopa Kohus on öelnud, et sellist maksu aktsiiskaupade suhtes ei peaks olema ega tohi olla,“ märkis Talur.

Taluri sõnul võivad Eestil olla geniaalsed mõtted investeeringute Eestisse toomiseks ja siinsete ettevõtjate motiveerimiseks Eesti elu paremaks tegemisel, kuid kui administratiivaparaat on jõupositsioonilt otsustanud iga hinna eest ettevõtja tasalülitada, siis see on vale. „See ei ole elujõuline ettevõtluse edendamise poliitika,“ märkis Talur.

Autor: Alyona Stadnik, Tuuli Seinberg

Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700