Kui ettevõtluseks ostetud sõiduautoga tehakse ka erasõite, siis on sisendkäibemaksu mahaarvamise piirang 50% hoolimata sellest, millises mahus erasõite tehakse. Muudatuse eesmärk on maksustada sõiduautode kasutamist õiglasemalt, mis ühtlasi suurendab riigieelarve laekumist.
Millistele sõiduautodele piirang kehtib?
Sõiduauto on M1-katekooria (sh M1G) sõiduk, mille täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel lisaks juhiistmele ei ole rohkem kui kaheksa istekohta.Kui ettevõttesse ostetud sõiduautoga tehakse lisaks töösõitudele ka erasõite, siis kehtib kord, et ettevõtluses kasutatava sõiduauto ostmisel või kasutuslepingu alusel kasutamisel ning selle tarbeks kaupade ja teenuste saamisel arvatakse käibemaksust maha 50% sisendkäibemaksu.
Näide 1. Peetakse sõidupäevikut, kus autoga tehakse: Töösõite 100km
Erasõite 400kmKokku 500kmSisendkäibemaksu saab maha arvata 50%-di ulatuses, sõltumata asjaolust, et tööga seonduvaid sõite oli vähem.
Näide 2. Peetakse sõidupäevikut, kus autoga tehakse:
Töösõite 400kmErasõite 100kmKokku 500kmSisendkäibemaksu saab maha arvata 50%-di ulatuses, sõltumata asjaolust, et tööga seonduvaid sõite oli rohkem.
Näide 3. Sõidupäevikut ei peeta, erisoodustust makstakse täissumma pealt. Hinnanguliselt on erakasutus 60% läbisõidust.
Sisendkäibemaksu saab maha arvata 50%-di ulauses.
Kui maksukohustuslasel on ka maksuvaba käive või tegevus, mida ei loeta ettevõtluseks, siis tuleb sisendkäibemaksu mahaarvamisel arvestada ka neid asjaolusid.
Loe edasi Rahandusministeeriumi kodulehelt.